Доступність посилання

ТОП новини
12 Грудень 2018, Київ 07:55

Кремль як загроза Європі. Чи витримає Україна?


Едвард Лукас

Київ – Медведєвсько-путінська Росія сподівається повернути собі статус імперії за мовчазної згоди Євросоюзу. Кремль кинув тінь на східну частину Європи і створив плацдарми у головних європейських столицях. А готовність європейців чинити йому опір виявилась тривожно слабкою… З цього розпочав лекцію у Києві відомий британський журналіст і політолог Едвард Лукас. Про це ідеться і в його дослідженнях, які він зібрав у книжку «Нова холодна війна», котру було презентовано в українському перекладі у столиці України з ініціативи журналу «Український тиждень». Як оцінює професор Лукас бізнесову та ідеологічну експансію Кремля на Захід і чи виживе у такій ситуації Україна як суверенна держава?

Світова фінансово-економічна криза змусила Євросоюз поступитись принципами демократії в ім’я забезпечення нормального функціонування економіки. А для цього потрібні імпортовані з Росії енергоносії, метал, тож не варто тиснути на росіян щодопорушень прав людини і цілих народів – з росіянами краще домовлятись. Ба навіть – спробувати товаришувати. Так оцінює Едвард Лукас нинішній розвиток подій на вісі «Росія – Європа», при цьому безжально критикуючи позицію більшості членів Євросоюзу стосовно подій на Північному Кавказі, антиукраїнської істерії та російсько-грузинського конфлікту 2008 року.

Професор Лукас, щоправда, вважає себе оптимістом, оскільки методи сучасних російських чекістів, їхня жорстокість щодо інакомислення змушує багатьох європейців замислитись над майбутнім самої Європи.

«Убивство Олександра Литвиненка змінило ставлення британців до Росії, чимало наших політиків, інтелігенції «прозріли», – наголошує професор. – Виявляється, чекісти ніде не зникли – чекісти визначають внутрішню і зовнішню політику Росії! Кремль активізує не лише економічну та фінансову, а й ідеологічну експансію на Захід! Це такий перший шок… Щоправда, і економічна експансія Росії, з її чекістськими правилами гри і корупцією, дозволяє росіянам робити на наших теренах хороший бізнес».

Як зупинити кремлівські ігрища?

А європейські бізнесмени і політики, отримуючи свою частку прибутку від такого бізнесу, заплющують очі на те, що відбувається в Росії, і на те, наскільки небезпечна її політика стосовно сусідніх держав, зауважує Едвард Лукас.

Зупинити кремлівські ігрища здатна більш виважена і конструктивна політика «нової Європи» – тих держав, які добре пам’ятають, що таке КДБ. На думку Лукаса, за рік-два Євросоюз може опинитись у дипломатичному колапсі, оскільки ставлення, наприклад, Польщі та країн Балтії до «російського питання» абсолютно не збігається з позицією Німеччини і Франції.

Це також може позначитись на системі європейської безпеки, каже Лукас.

«НАТО відіграє ключову роль у безпеці в Європі, в забезпеченні клімату довіри і співпраці між європейськими країнами. Вважаю, саме завдяки альянсові існує мирне співробітництво між тими ж Грецією і Туреччиною – хоч насправді вони одна одну ненавидять. До того ж НАТО є противагою Росії, котра не ховає імперських амбіцій. Стосовно України: найголовніше в її стосунках із НАТО – це проведення військової реформи за підтримки альянсу», – зазначає Едвард Лукас.

Із військової реформи починався відлік часу до вступу в НАТО країн Балтії. Україні для збереження її суверенітету і територіальної цілісності просто нема іншого шляху, каже професор Лукас.

Він також вважає: ніщо не може бути важливішим у боротьбі з метою чинити опір кадебістському режимові у Кремлі, аніж заможна, стабільна, демократична Україна.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG