Доступність посилання

ТОП новини
27 Травень 2019, Київ 03:58

Україна готується до весняних повеней: підтопило вже 5 областей


Київ – В Україні підтопило п’ять областей, повідомляє МНС. Ходити по хаті в гумових чоботях змушені мешканці сотень приватних житлових будинків у Криму, на Херсонщині, Миколаївщині, Луганщині та Дніпропетровщині. Але це тільки початок. Пік водопілля експерти прогнозують на другу половину березня.

Кульмінацію напливу фахівці очікують за три тижні: Дніпро збере талу воду з усієї України, а також Росії, Білорусі. Вже зараз рівень води у цій річці піднявся на півтора метра. Але в Міністерстві надзвичайних ситуацій запевняють: рівень повені цього року буде не вище від середнього.

Вода на Дніпропетровщині

Понад сотня підтоплених будинків та садиб, розмиті дороги, затоплений міст, загроза руйнуванню дамби – такі перші наслідки різкого танення снігу на Дніпропетровщині, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода у Дніпропетровську. В цьому обласному центрі, який розташований на пагорбах та в ярах, є 94 зони, яким загрожує підтоплення. Щоб не допустити нещастя, створили спеціальну комісію: вона наказала комунальникам розчистити зливні каналізації для талої води.

У деяких приватних будинках уже підтоплено комори та льохи. А днями на одній із зсувонебезпечних зон одразу півсадиби пішло у балку. Мешканцям Ленінського району міста до такої ситуації не звикати – вони не перший рік живуть у таких умовах, їхні будинки просідають щовесни. Наприклад, у пані Олени вода уже в хаті по кісточки. «Як кажуть, всесвітній потоп… Зранку взуваємо гумові чоботи і так цілий день ходимо. Стали руйнуватися будинки, опускається фундамент», – розповідає вона.

Зараз комунальники ліквідовують наслідки підтоплення ґрунтовими і стічними водами приватних будинків та садиб. У підтоплених зонах регіону працюють 162 дренажні насосні станції. Міська влада запевняє: ситуація під контролем, але коштів усе ж бракує.

Боротьба зі стихією

У Херсонській області, за повідомленнями МНС, підтоплено 175 житлових будинків та 913 садиб. В обласному центрі ґрунтові води підтопили 450 приватних садиб і півсотні багатоквартирних будинків.

Підтоплення почалося два тижні тому, коли потеплішало і почав танути сніг. Дренажні системи в низинах не стримали наплив. Найбільше потерпів мікрорайон Острів, де розташовані приватні будівлі. З одного його боку тече Дніпро, з іншого розташоване озеро.

Рівень води подекуди сягнув півметра, і за справу взялися рятувальники. Речник Міністерства з питань надзвичайних ситуацій Ігор Кроль переконує, що ситуація під контролем, і заспокоює, що ніяких катастроф від «великої води» чекати не варто. «За прогнозами, катастрофічної повені не очікується. У регіонах стоїть техніка, рятувальні човни, плаваючі транспортери. Готові польові кухні, намети – на випадок, якщо доведеться розміщувати особовий склад або потерпілих. Укріплюються дамби», – звітує Кроль.

На мінімальні потреби у підготовці до весняного водопілля Кабмін надав 30 мільйонів гривень, зазначає Олексій Чунарьов, речник Державного водного господарства. Гроші ідуть на закупівлі щебеню, паливно-мастильних матеріалів. «Зараз у десяти регіонах на суму понад 3,5 мільйонів гривень буде придбано 29 дизельних насосних станцій. Це, зокрема, такі регіони, як Херсонська область, АР Крим, Волинь, Івано-Франківськ, тобто всі гарячі точки».

«Поки грім не гряне, ледачий не встане» – таким чином оцінює дії державних та комунальних органів для запобігання повені колишній міністр охорони довкілля України Сергій Курикін. Якою б сніговою не була зима, яким би раптовим не було настання відлиги, говорить він, головним союзником можливої повені є недбалість людей.

«Що стосується тих дій, які в цих умовах робляться, звичайно, вони дещо запізнілі. Випадків підтоплення в містах, які вже є, було б значно менше, вони б мали локальний характер, якби сніг прибирався вчасно. Але в жодному місті України його фактично не прибирали. А в тих регіонах, де підтоплення є традиційною проблемою, необхідні заходи треба було здійснювати набагато раніше», – переконаний Сергій Курикін.

Прогнози

За попередніми оцінками Гідрометцентру, в Україні очікується весняне водопілля, близьке до нормального, в окремих областях вище за норму. Але сніг танутиме поступово, заспокоює синоптик Людмила Савченко. «У перші дні березня випадатимуть невеликі опади, переважно у вигляді дощу. Поки досить значного тепла немає. Невисокі температури будуть зберігатися приблизно до 5 березня». А далі, за словами синоптика, можливе навіть похолодання, тож сніг має танути поступово.

Катастрофічних повеней в Україні не очікується, зазначає також і професор кафедри гідрології географічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олександр Ободовський. Все залежатиме від того, каже він, наскільки швидко прийде весна. «Якщо буде так, як сьогодні вдень: 1, 2 градуси тепла, – то сніг просто поступово розтане. А якщо буде різка весна, наприклад, почнуться морози, піде сніг, а після 20-х чисел березня все це почне танути, то ми можемо мати повінь більше від середнього».

Запаси снігу в Україні цієї зими у 2–3 рази вище, ніж зазвичай. Як зазначають експерти, такий рівень снігозапасів екстремальних наслідків дати не повинен. Однак паводок очікується досить високий, і до нього треба ретельно готуватися. Пік «великої води», за прогнозами фахівців, припаде на середину березня.
  • 16x9 Image

    Марічка Набока

     У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ ім. Тараса Шевченка. У 2010 отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Має публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі Ера. На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

XS
SM
MD
LG