Доступність посилання

15 Грудень 2018, Київ 00:05

Естонія й Росія посварилися через консулів


Рига – Між Естонією та Росією розгортається новий дипломатичний скандал. Москва вимагає від генерального консула Естонії в Санкт-Петербурзі Расмуса Луні залишити територію Росії у відповідь на відмову естонської сторони затвердити кандидата на посаду російського генконсула в естонському місті Нарві. Естонія пояснює відмову акредитувати російського дипломата тим, що він пов’язаний із російськими спецслужбами.

Естонські експерти зазначають, що інциденти з висланням дипломатів та відмовою від посад були й раніше. Однак останній випадок є особливим, оскільки Естонія лише не дала своєї згоди на затвердження російського кандидата, а Росія у відповідь вислала нею ж акредитованого естонського дипломата.

Естонія проти дипломата, пов’язаного з російськими спецслужбами

Директор Балтійського центру дослідження Росії Володимир Юшкін в інтерв’ю Радіо Свобода зазначив, що дії Естонії зрозумілі: вона не хотіла бачити на своїй території людину, яка під дипломатичним прикриттям займалася б розвідувальною діяльністю, спрямованою проти Естонії.

«Із точки зору естонської позиції ухвалене цілком розумне рішення, тому що Нарва – це досить небезпечний регіон у тому сенсі, що політичну ситуацію у Нарві можна дестабілізувати. Для цього потрібні відповідні фахівці. І якщо запланований Росією консул є вихідцем зі спецслужб, то це якраз і є той фахівець, якого естонській владі слід побоюватися. Тому це цілком розумне рішення», – каже Володимир Юшкін.

Дії Росії з висланням естонського консула з Санкт-Петербурга свідчать про її «великодержавну» позицію у ставленні до невеликих країн, зокрема до Естонії, вважає політолог.

«Росія ніяк не може зрозуміти простої істини, що велика держава з колосальними ресурсами, і не тільки природними, повинна поводитися стосовно маленької країни інакше. Але, мабуть, сучасний російський політикум не розуміє простої істини, що сусідам, а тим більше маленьким, слід завжди йти назустріч і робити приємне, оскільки ти великий і значний. Однак у них це не виходить. Я не знаю, можливо, це поганий тон, а от недалекоглядність – це вже точно», – переконаний Володимир Юшкін.

Можливо, дипломатичний скандал спровоковано

Директор Балтійського центру дослідження Росії не виключає того, що скандал міг бути спровокований російською стороною для того, щоб запобігти можливому візиту президента Естонії Томаса Хендріка Ільвеса до Москви 9 травня для участі в заходах із нагоди Дня Перемоги.

«Можливо, в цьому й полягає хитрий хід. У будь-якому випадку запросити слід було б, хоча б закритими дипломатичними каналами, щоб був зрозумілий протокол візиту. Але Москва запрошувати не хоче і відкрито про це говорити також не хоче. Тоді можна спровокувати скандал. У такій ситуації, безумовно, запрошення не буде», – вважає Володимир Юшкін.

Запрошення до Москви з нагоди відзначення 65-річчя завершення Другої світової війни отримали лише лідери країн СНД й президент Латвії Валдіс Затлерс. Керівникам інших держав, зокрема Естонії та Литви, Росія надала право самим вирішувати – брати участь у заходах чи ні.

Володимир Юшкін говорить, що це свідчить про традиційну політику Москви стосовно Балтійських держав – створювати між ними конкуренцію, періодично виділяючи якусь країну і називаючи її «хорошою», щоб через неї просувати свій вплив у регіоні.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG