Доступність посилання

ТОП новини
14 Грудень 2018, Київ 02:16

Захід – Росія: ставки щодо України досягнули максимуму (світова преса)


Прага – Чимало аналітиків висловлюють сьогодні в пресі точку зору про те, що «ставки щодо України у змаганні між Заходом і Росією небачено виросли і досягнули максимуму». Тому й не дивно, що й нині знову витягнули на світ ідею про поділ України на дві держави, якою лякали світ на початку 90-х. Газети також інформують про невдоволення у Кремлі «натовськими заявами Віктора Януковича в Брюсселі» і прогнозують, що економічний діалог між Києвом і Москвою розвиватиметься з труднощами, бо Росія не готова до максимально бажаних в Україні поступок щодо ціни на російський газ та на пов’язані з цим пропозиції нового Президента України.

Американський Center for European policy Analysis оприлюднив матеріал провідного політичного аналітика Пітера Дорана, який попереджає про те, що, незважаючи на успішні для певних політичних кіл президентські вибори в Україні і можливе «полегшення реалізації російських геополітичних амбіцій», все ж «у даний момент захоплення української держави не можна назвати неминучим». Хоча, на думку Дорана, «для американських і європейських політиків ставки в Україні зараз досягнули максимуму, бо за минулі 10 років офіційні особи Вашингтона, Брюсселя і Варшави інвестували в майбутнє України як свого демократичного, незалежного і надійного союзника чималий політичний і фінансовий капітал... Якщо ж Президент Янукович не має наміру захищати тендітну українську демократію і досягати подальшої інтеграції в західні структури, то США і Європа не зможуть компенсувати вкладення, котрі вони здійснили упродовж останніх десяти років», – наголошує американський аналітик. Тому Пітер Доран закликає США не лише підштовхувати ЄС до активної співпраці з Україною, а й скористатися «своїм м’яким впливом в Києві й зберегти досягнення двох останніх десятиріч».

Відповідаючи на статтю в британському виданні OpenDemocracy професора з університету Джорджтауна Ітана Берґера на тему «Чи можна розділенням вирішити проблеми України?», провідний аналітик Атлантичної Ради США Адріан Каратницький чітко наголошує, що для розділення України немає ніяких реальних підстав, і, перш за все, тому, що переважна більшість громадян України, від 60 до 90 відсотків, ідентифікують себе з українською унітарною державою, вважають Україну своєю Вітчизною. Майже 70 відсотків українців гордяться своїм громадянством і вважають, що головна проблема держави, яку необхідно перш за все вирішувати, – це прискорення економічного розвитку. Каратницький також наголошує, що громадяни Сходу і Заходу України не бачать між собою якихось суттєвих відмінностей, якщо обговорення таких їм не нав’язують окремі політики. Адріан Каратницький також наголошує, що висловлена свого часу, у 1994 році, на сторінках «Вашингтон пост» ідея розколу України за етнічною ознакою виявилася неправильною і провалилася в наступні 15 років, коли серед українців лише зміцнилося почуття підтримки їхньої єдиної унітарної держави Україна.

Російська «Нєзавісімая газета» сумнівається в тому, що Президенту України Віктору Януковичу поталанить одним махом за 5 березня розв’язати в Москві всі українські проблеми. Газета наголошує, що «всі українські експерти згодні в тому, що Януковичу під час поїздки у п’ятницю до Москви не вдасться вирішити газове питання, бо для цього не лише не вистачить часу, але й не вистачить лише одного бажання Януковича і його команди. Тут прогнозується, що лише «деякі зрушення будуть можливі, очевидно, до моменту візиту президента Росії до Києва, дата якого може бути узгоджена 5 березня». «Нєзавісімая газета» також наголошує, що «на думку експертів, нова українська влада проводитиме проукраїнську політику, відмінністю якої від курсу Ющенка буде зміна етнічного націоналізму на економічний».

Тим часом московська «Комерсант» вважає, що Росія мусить у своїх підходах до нової влади в Україні рахуватися не лише з політичними факторами, а й із загрозою втрати дуже прибуткового українського газового ринку об’ємом у 10-12 мільярдів доларів. Тому, як цитує «Комерсант» неназваних урядовців із Білого дому Москви, «поступки у ціні на газ напевно будуть, але незначні». А прес-секретар Дмитра Медведєва Наталія Тімакова наголосила московській газеті, що «все вирішиться в перебігу особистих зустрічей». Окрім того, газета інформує, що Янукович уже пообіцяв Росії 5 березня переглянути проблему Чорноморського флоту «в інтересах Росії та України», вирішити проблему «героїзації Бандери», додавши при цьому: «...є певний правовий і політичний процес, який Україна проходить. І це рішення буде ухвалене до Дня Перемоги».
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG