Доступність посилання

ТОП новини
12 Грудень 2018, Київ 06:45

Уряд запроваджує штрафи за нечемну поведінку в транспорті


Якщо пасажир у громадському транспорті не поступиться місцем літній людині, матері з дитиною, вагітній або інваліду, його можуть оштрафувати. Найсуворіша можлива кара за нечемність - 340 гривень. Принаймні введення нових штрафів у громадському транспорті передбачає урядовий законопроект, який нині розглядають у парламенті. Як можна виконати такий закон, якщо його ухвалять? Хто стягуватиме штрафи? Як взагалі варто впливати на молодих пасажирів, щоб вони були чемними?

Кабінет Міністрів України пропонує штрафувати «за ненадання в салоні автобусів, маршрутних таксі, тролейбусів або трамваїв місць для сидіння особам похилого віку, пасажирам з дітьми до 10 років, вагітним жінкам та інвалідам» на 5-20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Про це йдеться в одому із пунктів законопроекту уряду «Про антикризові заходи у сфері житлово-комунального господарства», який зареєстровано у Верховній Раді України. Неоподаткований мінімум становить 17 гривень, тому розмір штрафу за таку провину може становити в межах 85 - 340 гривень.

Хто стягуватиме штрафи?

Стягувати штрафи з тих, хто не поступається місцем у транспорті літнім людям, буде кому, зауважив у коментарі Радіо Свобода Олександр Ігнатенко, начальник управління Міністерства з питань житлово-комунального господарства України. І взагалі ніякої Америки законопроектом не відкривають, бо і до нього некультурна поведінка у транспорті не віталася.

«За виконанням стежить міліція і начальники тролейбусно-трамвайних управлінь, депо, руху і контролери. Як зараз виписують штрафи так і буде. Вже є правила користування міським електричним транспортом. Ці норми вже прописані в діючих нормативних актах, але відповідальності за порушення цих норм немає», - сказав Олександр Ігнатенко.

Поступитися місцем в транспорті - добровільна ввічливість

Дівчата мають перевагу перед хлопцями, жінки – перед чоловіками, старші перед молодшими, інваліди чи хворі перед здоровими - це загальні правила етики. Обов'язком вихованого чоловіка, за етикетом, є поступитися місцем в транспорті літній жінці, жінці з важкою сумкою або знайомій. По відношенню до молодих, здорових сторонніх жінок такий жест - добровільна ввічливість, говорить викладачка з етики Харківського Національного університету імені Каразіна Світлана Сіроштан.

«Як за Кантом: якщо людина чує голос всередині себе - вона поступається, ні — то й ні. Людина вільна в праві - як поступатися місцем так і не поступатися. Але відповідальність за цей вибір на ньому самому» - розповідає Світлана Сіроштан.

На невихованість молоді, що не поступається місцем в громадському транспорті, здебільшого нарікають люди старшого віку. Мовляв ще кілька десятиліть тому цьому вчили з пелюшок, такої думки, зокрема, харків’янка Олена Василівна.

«Якщо раніше, років 15-20 тому, дітям було соромно якщо поруч бабуся стоїть, зараз вже не соромно. Вони наділи навушники , сидять і не звертають увагу. Заходиш в метро — сидять самі лише чоловіки. Жінки усі стоять. Куди ми котимося?» - питає жінка.

Гучні зауваження на адресу «сьогоднішньої молоді» доречні не в кожному випадку, зауважує студентка- п'ятикурсниця Марина. Адже молода людина може як раз повертатися з виснажливої роботи або погано себе почувати.

«Коли переповнений транспорт, коли ця бабуся не стоїть на до мною, бо їй хочеться, щоб саме я їй поступилася, і це в неї не на'язлива ідея, я місцем завжди поступлюся. А коли я їду після 12- годинного робочого дня у маршрутці й сама валюся з ніг, а поряд сидить чоловік, то нехай він поступається» - розповідає дівчина.

Штрафами чемність не виховаєш

Штрафами пасажирів не виховаєш, зазначає колишній мер Донецька, а нині - народний депутат Володимир Рибак. Це – справа тривала і сподіватися, що одного прекрасного дня всі під загрозою санкцій стануть чемними, наївно.

«Щоб була повага до старших та один до одного, з людьми потрібно працювати системно (починаючи з сім’ї, дитячого садочка), а не штрафувати. В нас можна бути добрим економістом або ж великим професіоналом, але бути не сприйнятим людьми – над цим потрібно всім задуматися», - зазначає Володимир Рибак.

Штрафами, які планує запровадити Верховна Рада для тих, хто не поступається місцем бабусям в транспорті, українців перевиховати не можливо, впевнена жителька Харкова Олена Василівна. Це мають робити в школі та дитячих садках. Такої ж думки і в харківському обласному управлінні внутрішніх справ. В міліції кажуть: до кожної людини правоохоронця не приставиш. До того ж довести порушення буде вкрай важко, для цього треба досконало прописати Закон.

Одним лише вмовляннями пасажира не виховаєш – крім пряника має бути і батіг, зазначає екс-мер міста Ржищева на Київщині Микола Спечак. Про це, на прикладі боротьби з так званими «зайцями» (безбілетниками) говорить. Водночас велике значення має те – чи приватному власникові належить, зокрема, маршрутка. Недержавний перевізник кровно зацікавлений у тому, щоб кількість тих же «зайців» звести нанівець.

«Чим більше караєш наш народ – тим більше він боїться. Але у нашому місті - простіше, адже в основному рухаються маршрутки і водій не дозволить проїхатися безкоштовно. Кількість «зайців» зменшилася до мінімума у звязку з тим, що більшість – приватні перевізники», - сказав Микола Спечак.

Ніяких гарантій, що після можливого запровадження штрафів молоді пасажири всі, як один, кинуться поступатися місцем літнім людям, немає, говорить філософ Мирослав Попович.

«Хоч кілок на голові теши у людей, все одно будуть повторюватися порушення, доки є громадське зневажання якогось правила. Ми не зможемо навіть в дрібницях нічого досягти, доки у нас не буде якоїсь загальної віри в те, що все, що в нас робиться – йде на краще», - зауважує філософ.

По-своєму наводять лад в одному з видів громадського транспорту Індії. Йдеться, щоправда, не про тих, хто не поступається місцем літнім людям, а про «зайців». На напрямі між Делі та іншими великими містами у залізничних вагонах контролерів підтримують боксери і борці. Хоча керівництво залізниці переконує, що цим спортсменам силу застосовувати заборонили.
 • 16x9 Image

  Наталка Коваленко

  Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондент та редактор сайту Радіо Свобода

   

 • 16x9 Image

  Олександр Лащенко

  На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG