Доступність посилання

ТОП новини
23 Липень 2019, Київ 03:39

Німці хочуть перекласти вину за Голокост на українців? (Європейська преса)


Прага – У європейських газетах продовжують висвітлювати перебіг судового процесу в Мюнхені над охоронцем нацистського концтабору в польському Собібурі, українцем Іваном (Джоном) Дем’янюком, котрого звинувачують у причетності до знищення майже 30 тисяч євреїв. Оглядачі звертають увагу на те, що свідком на процесі виступає колишній охоронець із нацистської команди СС в польському Белжеці, німець Самуель Кунц. Представники єврейських родин, постраждалих в концтаборі Белжец, не лише обурюються, що Кунц уник правосуддя за свою службу в нацистських командах смерті, але й подали позови на Кунца до німецької прокуратури. Тим часом чимало газет продовжують тему економічної ситуації в Україні і прогнозують вірогідність створення газового консорціуму з експлуатації української ГТС.

Польська «Ґазета Виборча» запитує – чому німці судять лише українця Дем’янюка, коли є сотні, якщо не тисячі колишніх німецьких охоронців нацистських концтаборів, котрі уникнули судового покарання за типовим для тисяч нацистських судових процесів у Німеччині виправданням – бо вони, мовляв, «змушені були виконувати накази». Так само з колишніми однополчанами Самуеля Кунца, який служив охоронцем СС в польському концтаборі Белжец і нині виступає свідком на судовому процесі над Дем’янюком у Мюнхені. Як інформує «Газета Виборча», у 1963 році в Белжеці судили вісім колишніх офіцерів СС у справі про їхню ймовірну причетність до нищення тисяч євреїв у місцевому концтаборі. Із цих восьми лише один офіцер СС отримав кількарічне покарання ув’язненням за доведені злочини, а інших суд виправдав за формулюванням – «не винні, бо змушені були виконувати накази». Сьогодні ж Арон Крохмальнік, родичі котрого загинули в нацистському таборі Белжец, де й служив есесівцем нинішній свідок на процесі Дем’янюка Самуель Кунц, запитує, чому ж не судили самого Кунца? Крохмальнік нагадує, що у нацистському таборі Белжец такі, як Кунц, знищили 600 тисяч польських євреїв, тому Крохмальнік вимагає суду над самим 89-річним Кунцем. «Як то можливе, що Кунц сам не постав перед судом? Може тому, що він, на відміну від українця Джона Дем’янюка, є громадянином Німеччини?», – запитує Арон Крохмальнік. Імовірність покарання Кунца за судовим позовом, що його ініціював Корхмальнік, дуже мізерна, бо навіть прокуратура в Дортмунді пояснює щодо перебування на свободі самого Кунца: «Він старий і нікуди не втече...». На завершення Арон Крохмальнік сказав з цього приводу «Ґазеті Виборчій» із песимізмом: «Боюся, наступне покоління німців буде переконане у тому, що Голокост – то справа лише рук українців, таких, як Дем’янюк».

Чеська «Лідове новіни» звертає увагу, з посланням на російські та українські джерела, що Прага й Київ ведуть між собою суперництво за право прийняти президентів США і Росії, Барака Обаму і Дмитра Медведєва, котрі вже близькі до того щоб підписати, вірогідно, до 12 квітня 2010 року новий Договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь. Тут відзначається, що Прага претендує на таке історичне місце, бо саме тут рік тому Обама закликав до масштабного скорочення рівня ядерних озброєнь у всьому світі. Але, як посилаються «Лідове новіни», Київ також має підстави бути претендентом, бо свого часу, в 1992 році, Україна добровільно відмовилася від одного з найбільших ядерних потенціалів колишнього СРСР на своїй території. Чеська газета також інформує, з посиланням на російську «Комерсант», що вірогідно вже сьогодні російський і український міністри закордонних справ обговорять у Москві цю офіційну пропозицію, виголошену Президентом Віктором Януковичем 5 березня в Москві, де йшлося про готовність Києва прийняти президентів США та Росії для підписання такого історичного документу.

Російська «Нєзавісімая газета» інформує про перебіг російсько-німецького форуму, що мав місце в Москві 11 березня і виступ там колишнього німецького канцлера Ґергарда Шредера, котрий нині є главою наглядової ради російського газогону «Північний потік». Московське видання акцентує увагу саме на словах Шредера про безнадійний стан української газотранспортної системи і його закликах до реалізації обхідних щодо України російських газогонів – «Північного» і «Південного» потоків. Тут йдеться також про неготовність нинішньої нової київської влади до реалізації консорціуму, котрий би керував українською ГТС, і до котрого входили б Євросоюз, Росія і Україна. Газета також наводить думку міжнародного експерта, який наголошує на тому, що «якщо обидва потоки – «Північний» із потужністю в 55 мільярдів кубічних метрів блакитного палива і «Південний» в 63 мільярди кубів, будуть введені в дію, то вони повністю замінять весь транзит через Україну».
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG