Доступність посилання

ТОП новини
19 Липень 2019, Київ 06:31

Чи виграла «Єдина Росія»?


Київ – Результати останніх місцевих виборів у Російській Федерації свідчать, що партія голови уряду Володимира Путіна – «Єдина Росія» – продовжує користуватися підтримкою більшості населення. І це в умовах серйозної економічної кризи, коли правлячі партії, як правило, втрачають прихильників. Однак говорити про «чисту» перемогу не варто.

Достатньо лише порівняти підсумки цих виборів із попередніми місцевими виборами в Росії. Та й із теперішніми очікуваннями «єдиноросів».

Минулого разу перемога нібито опозиційної «Справедливої Росії» на виборах до законодавчих зборах тільки в одному Ставропіллі викликала справжній гнів керівництва путінської партії. Губернатора краю Олександра Черногнорова кваліфікували як «зрадника» і... змусили піти з посади. Зараз реакція на не такі вже й високі результати у деяких регіонах є набагато спокійнішою. І ніхто вже й не говорить, що наявність такого адміністративного ресурсу, яким розпоряджається «Єдина Росія», дозволяла б мати набагато кращий результат. Не кажучи вже про появу регіонів, у яких правлячій партії не вдалося отримати більше половини голосів.

І це в ситуації, коли у виборах беруть участь тільки чотири партії – влади і, так би мовити, «дозволеної опозиції». Всіх тих, хто не знайшов спільну думку із владою, до виборів просто не допускають. А що було б, якщо б допускали?

Останні вибори дали можливість перевірити відповідь на це запитання. Стару ліберальну партію «Яблуко» традиційно не допускають до виборів у більшості регіонів країни. А от цього разу «яблучникам» дозволили взяти участь у виборах до зборів Тули, одного з найбільших промислових міст країни. І що ж? «Яблуко» отримало тут 11 відсотків голосів, а «Єдина Росія» виявилась у меншості. І це відбулося у місті, яке аж ніяк не відрізняється якимись ліберальними традиціями. Адже губернатором Тульської області багато років був колишній член ГКЧП комуніст Василь Стародубцев. А тоді губернаторів обирали, а не призначали, як зараз…

Можна передбачити: якщо в Росії буде діяти навіть не справжня демократична система проведення виборів, а з’являться п’ята, шоста партія, які отримають можливість вільної участі у передвиборчих перегонах – монополія путінської партії на владу закінчиться за кілька років, та й сама партія може зникнути, ніби ніколи її не було на політичній арені змарнілої після кризи країни. Так що з результатів місцевих виборів лідерам «Єдиної Росії» і насамперед Володимиру Путіну доведеться робити серйозні висновки. Це ще не поразка. Але вже й не перемога…

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода.

  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

XS
SM
MD
LG