Доступність посилання

ТОП новини
10 Грудень 2018, Київ 00:32

Коаліція хоче ухвалити закон про позаблоковий статус України


А що з Російським ЧФ в позаблоковій Україні?

Прага – Чимало спостерігачів на Заході занепокоєні можливою зміною статусу України, з країни-кандидата на вступ до НАТО вона може стати позаблоковою. Новий Президент України оголосив про це ще під час свого першого міжнародного візиту до Брюсселя. У вівторок урядова газета «Голос України» оприлюднила коаліційну угоду нової парламентської коаліції «Стабільність і реформи», де у розділі «Зовнішня політика» йдеться про зобов’язання коаліціантів ухвалити закон про саме позаблоковий статус України. Чи реальне ухвалення такого документа у Верховній Раді?

Лідер НРУ, депутат опозиційного блоку, колишній міністр закордонних справ України Борис Тарасюк, взагалі, вважає, що будь-які рішення нової коаліції незаконні, бо вона створена у незаконний спосіб і питання про це вирішуватиме Конституційний суд.

Борис Тарасюк
Це ж, на його думку, стосується й намірів нинішньої коаліції ухвалити закон про позаблоковий статус України і такого ж формулювання пункту другого у п’ятому розділі коаліційної угоди. «Статусу закону він не може мати. Це є політичний документ, – зазначає Тарасюк. – Взяти «фразу п’ять-два» цієї угоди, вона є, як сама коаліція, неконституційна, антизаконна, так і сама ця угода є незаконною, оскільки вона суперечить пункту вісім, статті вісім, закону про основи національної безпеки від 19 червня 2003 року».

Що стосується реальної можливості ухвалення закону про позаблоковий статус України у Верховній Раді, то як зауважує Борис Тарасюк, для цього треба щонайменше 226 голосів.

За його словами, просування позаблокового статусу України вигідне лише Росії. «Україна фактично стане полем одноосібного домінування і панування єдиної глобальної сили у всьому світі – Росії. Отже, тоді це буде серйозна загроза незалежності й суверенітету України», – зазначає Тарасюк.

Прихильники позаблокового статусу повні оптимізму

А, наприклад, давній прихильник позаблокового – нейтрального статусу України, колишній заступник міністра закордонних справ, а нині незалежний консультант Олександр Чалий, вважає, що перспектива ухвалення закону про позаблоковий статус України цілком реальна і записане з цього приводу в коаліційній угоді зобов’язання – це крок у правильному напрямку.

Олександр Чалий
«На цей час такого проекту закону, який би висувала коаліція, не існує. На мій погляд, перспектива, що закон про позаблоковий статус України, чи про нейтралітет України, він має стовідсотковий шанс бути ухваленим у Верховній Раді», – каже Олександр Чалий.

Однак він також вважає, що такий статус України має бути гарантований міжнародною спільнотою. «Ми повинні зараз всі зусилля стратегічні української дипломатії концентрувати на тому, щоб позаблоковий статус, а я вважаю, що треба говорити про нейтральний статус, був підтверджений і гарантований на міжнародному рівні, в першу чергу – країнами-членами Ради Безпеки ООН», – зауважує Чалий.

А стосовно загрози посилення впливу Росії в Україні і вступу України до створеної Москвою Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) Олександр Чалий сказав: «Безперечно, така загроза є. Але, я думаю, що на сьогодні все ж таки є і вплив громадянського суспільства, і є в парламенті партії, які репрезентують іншу точку зору, і вони розуміють, якщо вони не досягають результату, то вони будуть коригувати цю позицію у правильному напрямку».

Тим часом нова коаліція і новий уряд сповнені сил та енергії реалізувати свій намір щодо узаконення позаблокового статусу України якнайскоріше. Експерти не виключають, що такий закон буде ухвалений ще до приїзду до Києва президента Росії Дмитра Медведєва, тобто, до 17 травня.
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG