Доступність посилання

ТОП новини
11 Грудень 2018, Київ 08:41

Василенко: мовна політика нової коаліції суперечить законодавству


Автор Декларації про державний суверенітет України, правознавець-міжнародник Володимир Василенко називає незаконним положення коаліційної угоди щодо мовної політики. Зокрема, пункт про те, що «реалізація державної мовної політики здійснюється на основі норм міжнародного права, Європейської хартії регіональних мов та мов національних меншин».

Василенко переконаний, що Хартія «використовується для того, щоб надати статус, близький до державного, російській мові в окремих регіонах України».

В ефірі Радіо Свобода правник наголосив, що на основі Європейської хартії регіональних або міноритарних мов у жодному разі не можна закріпити за російською мовою статус регіональної.

Європейська хартія підтримує мови національних меншин, які перебувають на межі зникнення, тобто міноритарних. Усі положення Хартії виписані таким чином, що «розвиток міноритарних мов не має перешкоджати функціонуванню офіційної мови і необхідності її вивчати».

Натомість Василенко нагадав, що Хартія містить положення, яке дозволяє взяти під захист українську мову, незважаючи на те, що вона державна мова.

«Коли розробляли цю Хартію, то своє слово сказала Ірландія. Там ірландська мова вважається першою державною, друга державна мова – англійська. Свого часу англійська витіснила ірландську і зараз ця мова використовується лише в окремих регіонах країни і в обмеженому обсязі. Але уряд Ірландії докладає зусиль для того, щоб підняти, відродити цю мову, і тому наполіг, щоб у Хартії було положення про те, що в тих регіонах країни, де державна мова перебуває в стані, гіршому за інші мови, під захист має братися державна мова», – сказав Василенко.

Росія наполягала, щоб Україна ратифікувала мовну Хартію, але досі не зробила цього сама. Адже на реалізацію Хартії необхідні великі додаткові кошти.

Recommended

XS
SM
MD
LG