Доступність посилання

ТОП новини
22 Липень 2019, Київ 16:44

Газові багатства України – близька самодостатність чи урядовий піар


Освячення нового газогону в Рівненській області. Фото за жовтень 2005 року

Київ – Найболючіше питання для української економіки – вартість російського газу, яка за останні роки зросла у рази. Але насправді Україна не потребує імпортного газу, оскільки власних покладів їй вистачить на півтора століття. Таку думку висловив заступник міністра охорони довкілля Дмитро Гурський, коли оприлюднював нові дані про розвідані корисні копалини. Частина експертів погоджується з ним, проте уточнює, що для збільшення видобутку газу потрібні великі інвестиції. Натомість у Комітеті Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу зауважують, що сьогодні перейти на власний газ нереально, а заяви про великі поклади – це піар нового уряду.

19 березня заступник міністра охорони навколишнього природного середовища та екс-голова «Укргеології» Дмитро Гурський заявив, що покладів блакитного палива має надовго вистачити на всі потреби України, і навіть на експорт.

«Запаси газу, підготовані до експлуатації, складають 1,2 трильйона кубометрів. Повністю розвіданих – 4,7 трильйона, частково розвіданих – 3 трильйони кубометрів. Але, незважаючи на це, державні газовидобувні підприємства є збитковими через брак інвестицій та неякісне управління. Я завжди наполягав на тому, щоб акціонувати їх і залучити кошти, зберігши контроль держави за родовищами», – сказав урядовець.

Заступник міністра додав, що названих покладів газу Україні має вистачити приблизно на 150 років, а з урахуванням газогідратів Чорного моря та важкодоступних родовищ розрахункові запаси блакитного палива можна подвоїти.

Україна купує чужий газ лише через безгосподарність та корупцію – експерти

Щороку Україна споживає близько 55 мільярдів кубометрів газу, причому лише третину цього обсягу видобуває самотужки. Такими є офіційні дані НАК «Нафтогаз України». Для порівняння, у 1970-х роках на території України видобувалося понад 70 мільярдів кубометрів на рік, і майже половина його ішла в інші регіони тодішнього Радянського Союзу.

Із тим, що Україні має цілком вистачати місцевого газу, погоджується і експерт енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. Він пояснює, чому Україна досі мало займалася розробкою власних родовищ.

«Чому цього не відбувається? Багато років у державі не було стратегічного розвитку. В Україні тотальна корупція, тож інвестор не впевнений у своїх правах власності. До того ж фінансово-владні групи довгий час були зав’язані у схеми реекспорту та перепродажу газу, і їм ніколи було займатися ще й видобутком», – вважає фахівець.

Заяви про можливість збільшити видобуток є лише піаром нового уряду – депутат

Свій газовий потенціал Україна використовує повною мірою, і перейти на власний газ у найближчі роки вона не зможе, переконаний член комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, депутат від БЮТ Олександр Гудима.

«Усі нові міністри хочуть від початку шокувати нас своїми заявами. Загальновідомо, що нинішні ресурси без значних вкладень дають максимум 22 мільярди кубів газу на рік. Великі запаси газу є на шельфі Чорного моря, але за них іде битва, яка розпочалася ще за попереднього уряду. В умовах кризи навіть якщо знайдеться інвестор і буде цивілізовано розробляти нове родовище, ще й із вигодою для держави, то в найближчі роки видобуток не сягне промислових обсягів», – каже експерт.

Заяви про те, що Україна може замінювати імпортний газ власним видобутком, робила і попередній Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко. Щоправда, вона говорила про можливість частково замінити імпортне паливо одночасно за рахунок розробки нових родовищ і завдяки енергозаощадженню.

  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG