Доступність посилання

ТОП новини
24 Жовтень 2018, Київ 06:36

Скандал у правлячій партії Британії


Лондон – Фракція правлячої британської Лейбористської партії у парламенті тимчасово зупинила членство у ній трьох колишніх міністрів уряду за те, що ті завдали шкоди її репутації. Діяльність екс-міністрів нині розслідується у справі лобіювання в обмін на гроші.

Щодо колишніх високопоставлених міністрів-лейбористів Стивена Баєрса, Джеффа Гуна та Патриші Г’юїтт ведеться парламентське розслідування з приводу того, чи порушили вони правила щодо лобіювання. Одна з телевізійних програм таємно зняла їх, коли, як виглядало, вони висловлювали готовність лобіювати в уряді інтереси фірм в обмін на гроші. Усі троє заперечують, що порушували парламентські правила.

Репортери під виглядом представників фіктивної американської компанії входили в контакт із різними британськими політиками, начебто намагаючись одержати від них послуги щодо лобіювання.

Коли скандал спалахнув, Стивен Баєрс сам звернувся до парламентського комітету зі стандартів публічного життя із проханням розслідувати його дії. Комітет також попросили розслідувати скарги проти пана Гуна та пані Г’юїтт. Міністр юстиції Джак Стро повідомив, що Лейбористська партія проводить і своє окреме розстеження. Усі троє мали високі урядові посади за прем’єр-міністра Тоні Блера ( міністр оборони, торгівлі, транспорту, здоров’я) і вважаються його людьми у Лейбористській партії. Проте Джак Стро заявив, що рішення тимчасово зупинити членство трійці у парламентській фракції не має нічого спільного з прихильністю до Блера і що гнів блерівського крила партії є таким самим сильним, як і тих лейбористів, котрі є більш прихильними до нинішнього прем’єра Ґордона Брауна.

Екс-міністри напрокат

У знятій таємною камерою програмі пан Баєрс, який у різний час був міністром торгівлі, міністром транспорту і міністром із проблем ЄС, каже, що його можна «взяти, як таксі» за 5 тисяч фунтів на день. Також він повідомив, що начебто говорив із міністром у справах бізнесу Пітером Манделсоном щодо відкладення пропозицій, невигідних для великої мережі супермаркетів Tesco.

Після того, як скандал спалахнув, Баєрс заявив, що ніколи не займався цим лобіюванням, а Tesco і міністр Манделсон спростували його твердження. Зокрема, лорд Манделсон наголосив: «Що у цьому огидно, це те, що хтось, на зразок Стивена Баєрса, абсолютно неправдиво, безпідставно хвалиться перед цими людьми, щоб забезпечити собі майбутню роботу. Це дуже сумно, це розчаровує, і загалом це досить брудно».

Колишній міністр оборони Джефф Гун сказав у продемонстрованій передачі, що використовує свої знання міжнародних відносин і контакти для заробітків і що його послуги коштують 3 тисячі фунтів на день. Екс-міністр здоров’я Г’юїтт теж хвалиться, що колись допомогла клієнтові одержати ключову посаду в дорадчій групі уряду за плату розміром у 3 тисячі фунтів на день.

Парламентські правила не забороняють чинним депутатам працювати для корпоративних клієнтів, але таку діяльність вважають суперечливою. При цьому вони мають декларувати свій інтерес у спеціальному реєстрі. Крім того, на будь-яку платну роботу, до якої екс-міністр береться протягом 2 років після відставки, треба одержати схвалення від спеціального урядового органу. Забороняється робити поправки до законів і голосувати за закони в обмін на гроші. Основні парламентські партії кажуть, що хочуть зробити правила більш суворими, щоб міністри не використовували своїх робочих зв’язків для власного збагачення.

Опозиція закликала до повного розслідування викриттів телебачення. Усі причетні депутати ще до нинішнього скандалу заявляли, що не виставлятимуть своїх кандидатур на наступних парламентських виборах, які відбудуться в травні.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG