Доступність посилання

ТОП новини
10 Грудень 2018, Київ 22:36

Політика і ЗМІ в Італії: хто кого контролює перед виборами?


Рим – В Італії у неділю і понеділок відбудуться вибори до регіональних органів влади. Для прем’єр-міністра Сильвіо Берлусконі це іспит на перевірку діяльності його коаліції. А тим часом вибори вже увійшли в історію як такі, що вилучили з ефіру державного телебачення популярні політичні ток-шоу. Для одних це прояв цензури та замах на демократію, для інших – забезпечення рівних умов усім кандидатам.

У розпалі виборчої кампанії в парламенті з’явився закон про рівність можливостей для всіх учасників перегонів, котрих налічується півсотні. Одне з положень твердить: кожна партія повинна мати однакову кількість ефірного часу, в іншому випадку – телепрограми будуть призупинені.

До переліку «неблагонадійних» потрапили чотири головних ток-шоу на каналах державної телекомпанії RAI.

Телеатака лівих

Рішення про закриття програм на час виборів ухвалила парламентська наглядова комісія з контролю держтелеефіру, в складі якої переважають представники проурядової партії «Народ Свободи». Її лідер Сильвіо Берлусконі ніколи не приховував своєї зневаги до згаданих програм. Прем’єр завжди називає подібні ток-шоу атакою червоних опонентів на нього і на його уряд.

Соратниця прем’єра Рената Польверіні, кандидат на голову столичного регіону Лаціо, каже, що не вбачає особливої драми з приводу закриття телепрограм. За її словами, вона шукає своїх виборців безпосередньо на вулиці. «Усі засоби масової інформації дуже важливі особливо за нинішніх часів. Але природньо, що для політика прямий контакт із людьми – спілкуватися, потиснути руку – це також украй важливо», – зауважує кандидат Польверіні.

Її суперниця у боротьбі за крісло глави регіону Емма Боніно – лідер невеликої радикальної партії від опозиції. Вона і раніше, до появи закону про рівність умов для кандидатів, не покладала великих надій на спілкування з виборцями через телебачення. «Берлусконі та його соратники, котрі мають доступ до теленовин у прайм-таймі – єдині, хто займається виборчою кампанією, – каже Боніно. – Решта проводять марні дебати опівночі або рано-вранці. Тож такі вибори я не вважаю демократичними».

Медіа залежні від політики

За оцінками місцевих оглядачів, політик і медіамагнат Сильвіо Берлусконі контролює 90 відсотків італійського телепростору. Ток-шоу «Matrix» на 5-му каналі компанії «Медіасет», яка належить родині Берлусконі, не прикрили лише з тієї причини, що телемережа приватна. Закриті програми, як повідомили їхні автори, повернуться в ефір, ймовірно, наступного тижня.

Політичний оглядач газети Corriere della Sera П’єрлуїджі Баттіста з приводу відносин влади і мас-медіа зауважив: «Не лише Берлусконі прагне наглядати за медіа-простором. Коли при владі уряд лівоцентристів, преса і телебачення також не позбавлені контролю. Суть проблеми в тому, що головним редактором для ЗМІ залишається влада».

Нинішні вибори хоч і місцевого рівня, та для Сильво Берлусконі це має бути генеральною перевіркою життєспроможності його уряду. За останніми опитуваннями, популярність прем’єра впала на 10 відсотків і нині не доходить до 50 відсотків. Минулорічні сексуальні скандали, публічні перепалки з дружиною, конфлікт із правосуддям, останні телефонні прослуховування розмов про закриття телепрограм і маніпуляції з виборчими списками – такий довгий шлейф подій, котрі підмочили репутацію пана Берлусконі. Але не факт, що італійський виборець відвернеться від свого лідера, адже вагомої альтернативи на сьогодні він не має.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG