Доступність посилання

ТОП новини
26 Вересень 2018, Київ 05:36

Пам'ятник Сталіну хочуть відкрити в Запоріжжі. На черзі Донецьк і Львів?


Запоріжжя - Київ - Комуністична партія України обіцяє відкрити пам'ятник Сталіну в Запоріжжі на початку травня. Він має стати першим в Україні за час незалежності. Ця ініціатива обурює й місцевих жителів, і багатьох українських політиків. Проте юристи відзначають, що заборонити монумент радянського генсека, діяльність якого ПАРЄ прирівняла до нацизму, не дозволяють прогалини українського законодавства.

Монумент Йосипу Сталіну, три метри висотою, зроблений із силуміну на гранітному постаменті, обійдеться в 60 тисяч гривень. Роботу над ним завершує київський скульптор, ім'я якого тримають у таємниці. В Запорізькому обкомі КПУ переконують, що гроші збирали місцеві ветерани та пенсіонери.

Депутат Запорізької міської ради від компартії Олександр Зубчевський говорить, що пам'ятник відкриють у період між 3-м і 9 травня, в центрі міста. І в Україні він буде не останнім, запевняє Олександр Зубчевський.

«Треба поновити історичну справедливість: пам'ятники Шухевичу і Бандері встановлені, а людині, яка звільнила Європу від фашизму, ні. Запоріжжя буде першим містом із пам'ятником Сталіну, оскільки завдяки його політиці повітове містечко стало великим індустріальним центром. Згодом пам'ятники Сталіну з'являться у Криму, в Донецьку та в інших містах. Навіть у Львові націоналістам треба замислитися й увічнити Сталіна, адже саме він об'єднав у 1939 році Східну і Західну Україну».

Тирани не повинні бути об'єктом для возвеличення - Лавринович


Більшість запоріжців, яких опитало Радіо Свобода, ідея встановити Сталіна посеред міста обурює. Олександр, металург: «Запоріжжю не потрібні такі пам'ятники таким людям. Навіть ті, хто позитивно ставляться до Сталіна, мають зрозуміти: героїзація таких людей призведе до розколу. Потрібно знаходити героїв, які б об'єднували націю».

Олена, пенсіонерка: «Він справжній убивця. Не треба нам ані Сталіна, ані компартії. Я б оце взяла той монумент та скинула у Дніпро, щоб він уже не виплив!».

Сергій, пенсіонер: «У радянський час я був проти Сталіна. Але зараз розумію, що тоді порядок був. Якщо людям потрібний пам'ятник, нехай ставлять!».

Юлія, студентка: «Треба не Сталіну монумент ставити, а нашим сучасникам, які принесли користь місту, Україні. Так, як зробили у Донецьку: поставили пам'ятник своєму спортсмену олімпійцеві Сергію Бубці».

Проти Сталіна в центрі Запоріжжя виступив міський голова Євген Карташов, тоді як найбільша фракція міськради від Партії регіонів не заперечує проти виділення землі під пам'ятник.

Натомість міністр юстиції, «регіонал» Олександр Лавринович проти появи монумента Сталіну. Про це він сказав у понеділок, відповідаючи на запитання Радіо Свобода. «Це моя особиста думка. Повертатися на ті сторінки історії, які принесли біди мільйонам людей, неприпустимо. Тирани мають бути в історії як урок нащадкам, а не об'єкт для возвеличення», - зауважив Лавринович.

Комуністичний монумент навмисне ставлять на приватній землі

Хоча травень не за горами, за землею до міськради Запоріжжя ніхто не звертався. У Компартії наголошують, що землевідведення не потрібне, оскільки пам'ятник Сталіну стоятиме на приватній території. Конкретного місця не називають.

Місцеві мешканці повідомили Радіо Свобода, що Сталіна, очевидно, поставлять перед вікнами обкому КПУ, поруч із Малим ринком і центральним проспектом міста, де його буде легше охороняти.

Тим часом декілька політичних сил вважають, що тут втрутитися має центральна українська влада. Член правління Української народної партії Степан Хмара вимагає від СБУ припинити спорудження пам'ятника, на підставі того, що ПАРЄ прирівняла сталінізм до нацизму, а Київський апеляційний суд визнав Сталіна ініціатором Голодомору.

Проте реального юридичного механізму для такої заборони немає, вважає юрист Тетяна Монтян. «В усіх країнах Європи в законах визначено, що може і не може робити людина на приватній території. В Україні ця галузь права не розроблена взагалі», - зазначає пані Монтян.

Про свій намір знищити майбутній пам'ятник Сталіну вже заявила запорізька місцева організація ВО «Свобода».
  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG