Доступність посилання

ТОП новини
15 Грудень 2018, Київ 02:08

«Визнання сербами своїх історичних помилок не прискорять їх вступу до ЄС» – експерт


Засідання парламенту Сербії, на якому ухвалили резолюцію щодо жертв у Сребрениці. Белград, 30 березня 2010 року

Брюссель – П’ятнадцять років тому у місті Сребрениця військові загони боснійських сербів вчинили масові вбивства місцевих мешканців-мусульман. Учора сербський парламент нарешті ухвалив резолюцію, в якій попросив вибачення перед родинами жертв та засудив страту 8 тисяч невинних чоловіків і юнаків. Чимало аналітиків вбачають у цій ініціативі правлячої прозахідної коаліції Сербії намагання прискорити вступ до Євросоюзу. Радіо Свобода звернулося за коментарем до брюссельського фахівця з питань розширення Європейського центру політичних досліджень Жоржа Дюра. Він вважає, що визнання сербами своїх історичних помилок – це важливий крок, але не він визначатиме швидкість набуття членства Сербії у співдружності європейських держав.

– Це додатковий крок у правильному напрямку, але не він гарантуватиме Сербії швидке приєднання (до ЄС). Співдружність розглядатиме більш конкретні речі. Насамперед, її цікавить, що здійснює Сербія, щоб перетворитися на правову країну, як там борються із корупцією, як впроваджують економічні реформи і таке інше. Тобто, йдеться про набагато конкретніші критерії. Щодо вибачень, то вони у першу чергу важливі для країн-сусідів і, зокрема, для мусульманської спільноти. Це ще й доказ змін політичної ментальності сербів. З іншого боку, це свідчення того, що країна на шляху примирення зі своїм минулим. Але я зовсім не бачу у цьому якогось вирішального кроку у приєднанні до Європейського Союзу.

– Але з іншого боку залагодження проблем із сусідніми державами – це також один із необхідних критеріїв вступу до європейської спільноти, чи не так?

– Справді, одна з умов для членства в ЄС – це добрі й міцні стосунки з сусідами, тож у випадку Сербії це, звичайно, відіграватиме деяку роль. Але, коли мова заходитиме про специфічні критерії та рівень її готовності (до приєднання), то вчорашні вибачення не будуть вирішальним елементом. На нього радо відгукнуться сербські сусіди та й сам Євросоюз. Але цей елемент не призведе до того, щоб Європа заявила: «віднині просуваймося швидше».

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG