Доступність посилання

ТОП новини
25 Березень 2019, Київ 22:14

Дніпропетровські історики відкривають маловідомі сторінки діяльності УПА


Дніпропетровськ – Вийшло друком нове дослідження про діяльність місцевої ОУН-УПА в часи Другої світової війни «Дніпропетровська ОУН у боротьбі з німецькою окупацією». Автори дослідження – місцеві історики – відшукали матеріал для видання в розсекречених архівах СБУ та ФСБ. Один із результатів дослідження – те, що дніпропетровська ОУН була досить численною. Науковці відшукали інформацію про понад 700 людей, які входили до організації.

Укладач нової книги, історик-дослідник Юрій Щур вивчає рух опору в краї понад десятиліття. Особлива увага – 1940-м рокам і Українській повстанській армії. Дніпропетровськ, каже історик, можна вважати столицею ОУН-УПА на Півдні України. Підстави для цього, зокрема, дають нині розсекречені таємні звіти німецьких спецорганів, котрі займалися знищенням українського підпілля.

«Якщо брати Південь України, то Дніпропетровськ за кількістю членів і за активністю діяльності справді був столицею ОУН. Все замикалося на Дніпропетровську. І саме ця організація, дніпропетровська обласна, була найпотужнішою на Півдні», – розповідає дослідник.

Кілька тисяч ОУНівців Дніпропетровщини – міф чи реальність?

Наразі називають різні цифри членства місцевого населення в ОУН. Юрій Щур стверджує: мова може йти про кілька тисяч підпільників. Імена і біографії понад 700 з них вже встановлені. Є також списки симпатиків організації. Історики контактують з родичами людей, із нечисленними живими підпільцями, отримуючи інформацію з перших рук..

«Деякі учасники, які були в ті часи школярами, молодими, вони досі живі. І мені вдалося поспілкуватись з ними. Також підтримується зв'язок з родиною керівника ОУН крила Мельника на Дніпропетровщині Самотовки», – каже історик.

У перебігу дослідження науковці виявили багато цікавих фактів. Зокрема, про те, як ОУНівці з Галичини розгортали підпілля у Дніпропетровську, цілком зросійщеному на той час. За спогадами очевидців, навіть українська мова з галицизмами в тодішньому місті сприймалася з великим подивом і нерозумінням, дехто вважав її за польську.

«Біла пляма» – периферійні організації ОУН

А втім, в історії оунівського підпілля на Дніпропетровщині, кажуть науковці, ще безліч «білих плям».

«Залишається ще дуже багато неопрацьованих карних справ проти оунівців та упівців Дніпропетровщини. Вони залишаються в архівах колишніх радянських спецслужб, зокрема, в СБУ. На відміну від керівних організацій, ще не дуже досліджені периферійні структури підпілля», – констатує Юрій Щур.

Дослідження діяльності ОУН-УПА на Дніпропетровщині активно провадять з 90-их років. До браку матеріалів для вивчення, кажуть історики, додається ще й проблема неготовності суспільства до об’єктивної інформації про ОУН.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG