Доступність посилання

ТОП новини
16 Жовтень 2018, Київ 02:29

Варшава сподівається, що зустріч Туска і Путіна в Катині принесе польсько-російське примирення


Прем'єр-міністр Росії Володимир Путін (ліворуч) і його польський колега Дональд Туск під час церемонії покладання вінка до меморіального комплексу в Катині, 7 квітня 2010 року

Варшава – У середу в Катині, що поблизу російського Смоленська, на меморіалі жертв сталінського терору зустрілися прем’єр-міністри Польщі та Росії – Дональд Туск і Володимир Путін. Російський прем’єр став першим лідером Росії, який прибув на місце, де на початку квітня 1940 року НКВС розстріляло за прямим наказом Сталіна частину з загалом понад 20 тисяч знищених польських військовополонених та представників інтелігенції, а ще раніше тут було знищено близько 7 тисяч радянських громадян, які стали жертвами великої сталінської чистки.

Меморіально-політичний саміт у Смоленську та Катині за участю Дональда Туска та Володимира Путіна, як сподіваються лідери Польщі, може призвести до перелому у не найкращих нині польсько-російських державних відносинах. Хоча й оглядачі зауважують, що обидва державні лідери не вдавалися до християнських слів прощення та вибачення, все ж у Варшаві усі погоджуються з тим, що нині Польща й Росія зробили значущий крок назустріч одна одній у взаємному примиренні.

Чи Москва нарешті покінчить із брехнею стосовно розстрілів польських офіцерів, взятих після 17 вересня 1939 року внаслідок договору-змови Молотова-Ріббентропа в полон Червоною армією? Чи стане нарешті катинський меморіал символом польсько-російського примирення? Такі питання у середу постали перед поляками.

Навряд чи у Варшаві дочекалися відповіді на них від Володимира Путіна. Російський лідер головну увагу, промовляючи над могилами в Катині, зосередив на констатації тоталітарних злочинів.

«Упродовж десятків років цинічною брехнею намагалися забруднити правду про розстріли в Катині. Але було б такою ж брехнею і підтасовкою покласти провину за ці злочини на російський народ. Історія, написана злістю і ненавистю, така ж фальшива і лакована, як і прилизана історія в ім’я інтересів певних осіб або певних політичних груп», – заявив Путін.

Зі свого боку, прем’єр Польщі Дональд Туск процитував у Катині слова Олександра Солженіцина про одне правдиве слово, що поведе слідом за собою увесь світ: «Нині мені хочеться вірити, що одне слово правди поведе за собою обидві нації , які так трагічно розділила історія. Нині ці нації шукають швидкого й ефективного шляху до примирення».

«Змінюється дотеперішня риторика кремлівської влади»


Про свої сподівання від нинішньої зустрічі російського і польського прем’єрів на території Катинського меморіалу розповів Радіо Свобода один із нащадків розстріляних польських офіцерів Анджей Скомпський, який очолює асоціацію «Катинські родини».

«Наші сподівання збуваються, бо в Росії справи рухаються у правильному, за нашим розумінням, напрямку, – каже він. – Як виглядає, змінюється дотеперішня риторика кремлівської влади. Вони ж до сьогодні стверджували, що катинський злочин скоїли нацисти, а архівні документи, що побачили світло денне, називали німецькою провокацією. Отож, на мою думку, нині те, що про Катинь кажуть в Росії, повністю відповідає історичній правді».

Після завершення меморіальних заходів на території Катинського меморіалу обидва прем’єри відбули до Смоленська, де зустрілися із представниками польсько-російської комісії з проблемних питань, яку очолюють обидва глави урядів. Дональд Туск і Володимир Путін також провели тут перемови віч-на-віч.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG