Доступність посилання

ТОП новини
12 Грудень 2018, Київ 13:56

Одеське протистояння Гурвіца-Маркова: боротьба з тероризмом чи переділ влади?


Ігор Марков, голова партії «Родіна», на прес-конференції на тему: «Зв'язок чеченських терористів з Україною: одеський слід». Київ, 7 квітня 2010 року

Київ – Одеса – Політичні опоненти міського голови Одеси Едуарда Гурвіца звинувачують його у «співпраці з чеченськими терористами», яка нібито мала місце упродовж 90-х років. Натомість джерела у Службі безпеки України повідомляють, що ці звинувачення були перевірені ще в той час і не підтвердилися. Зі свого боку, експерти пояснюють конфлікт потребою політичного піару та спробами нової державної влади змінити керівництво Одеси.

Міський голова Одеси Едуард Гурвіц у 1996 році на прохання тодішнього міністра закордонних справ Геннадія Удовенка взяв участь у звільненні українських будівельників, які були заручниками в Чечні під час російсько-чеченського конфлікту. За рік після цього до Одеси декілька разів приїжджали керівники невизнаної республіки «Ічкерія». На основі цих та інших фактів представники партії «Родіна» роблять висновки, що Едуард Гурвіц співпрацював з терористами, здійснював контрабанду зброї до України й розташовував в Одесі на відпочинок нелегальних мігрантів із зони бойових дій.

Окремі такі нібито факти наводить член політради партії «Родіна» Григорій Кваснюк: «23 травня 1997 року (цитата Ваха Арсанова, віце-президента невизнаної республіки «Ічкерія») у нас встановилися теплі й дружні стосунки з Україною та Одесою. Ви нас матеріально і морально підтримували під час війни». Таким чином Україна й Одеса брали участь у війні на території Росії, за законом це є щонайменше сприянням тероризму»,– підсумовує пан Кваснюк.

Лідер партії «Родіна» Ігор Марков оприлюднив відео та інші документи про зустрічі керівників Одеси з представниками чеченського опору і про перебування в Одесі чеченських біженців. Ігор Марков вважає це доказами співпраці керівників Одеси з терористами. Саме з чеченським чинником очільник «Родіни» пов’язує спалах замовлених вбивств у Одесі, який мав місце під час та після конфлікту в Чечні. 7 квітня він передав документи та відеозаписи про це до органів прокуратури й державної безпеки України і Російської Федерації. Раніше це просто не мало б результату, пояснює Ігор Марков.

«Із 1998 року Гурвіц був народним депутатом, потім отримав «дах» в особі Президента Ющенка. Сьогодні, коли нарешті країну очолила нормальна людина, ми можемо розраховувати на об’єктивний розгляд цих матеріалів», – каже Марков.

У прес-службі СБУ звинувачення на адресу Едуарда Гурвіца не коментують. Працівник служби безпеки, який побажав залишитися невідомим, розповів, що такі звинувачення звучали і в 1997 році. Але після перевірки СБУ жодне з них не підтвердилося, повідомив співрозмовник Радіо Свобода.

Скандали в Одесі вигідні радикальному крилу чинної влади

Міський голова Одеси Едуард Гурвіц
Сам міський голова Одеси Едуард Гурвіц надав письмовий коментар Радіо Свобода, де відзначив, що з представниками Чечні мав справу лише двічі: коли перебував у складі парламентської делегації і коли допомагав у звільненні заручників.

«Ті зустрічі мали офіційний характер, із легітимною на той час владою, визнаною Російською Федерацією. І висунути мені претензії щодо минулого чи майбутнього цих людей можуть лише недоумки чи провокатори», – заявив Гурвіц.

Звинувачення Едуарда Гурвіца є передовсім політичною технологією, пояснює директор Агенції з моделювання ситуацій Віталій Бала. «Це більше одеський регіональний конфлікт. Одеса – особливе місто, її керівники завжди воліють бути толерантними до різних політичних сил і до чинної влади. Натомість Ігорю Маркову для політичної діяльності потрібна ескалація конфлікту. Не виключено, що радикальне крило нової влади таким чином намагається змінити керівництво Одеси, але це навряд чи відбудеться», – припускає експерт.

Тим часом до України повернувся попередній міський голова Одеси Руслан Боделан – після того, як усі порушені проти нього кримінальні справи були закриті. За неофіційними даними, він нібито має намір поновити українське громадянство і брати участь у місцевих виборах.
  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG