Доступність посилання

ТОП новини
25 Вересень 2018, Київ 00:02

Нелегали в комфорті


Харків – У Харківському прикордонному загоні відкрили спеціальне мобільне приміщення для тимчасового утримання нелегальних мігрантів. Упродовж 10 днів, визначених законодавством для з’ясування особи нелегального гостя і вирішення його подальшої долі правоохоронними органами, мігрант може розраховувати на помешкання з кондиціонером, гарячою водою, а також запросити на розмову адвоката і правозахисника. Для спілкування з ними є окрема кімната. Таких скринінг-центрів в Україні вже три, два – в Сумській області і один, щойно відкритий, у Харківській. Їх створюють у рамках проекту Європейського Союзу «Розширення можливостей і технічна допомога органам влади в Україні для ефективної боротьби з неврегульованою транзитною міграцією «КГДІС ЕРІТ в Україні».

В європейських країнах спеціальні мобільні модулі для тимчасового утримання нелегальних мігрантів працюють давно. Їх розташовують побіля кордонів. А головне, що такі будиночки з легких протипожежних антивандальних матеріалів можна перевозити з місця на місце, тобто на ті прикордонні ділянки, де їх потребують.

Марія Стогова, представниця делегації Євросоюзу в Україні та Білорусі, приїхала до Харкова, щоб побачити, як відтепер житимуть нелегальні мігранти.

«Скринінг-центри всі однакового дизайну – яскраво помаранчевого кольору, – каже вона. – Цей досвід запозичено в Угорщині, харків’янам допомагали угорські партнери цього проекту».

На думку експерта, головне – не комфортні умови, як у готелях, а важливо дотримуватися прав людини. Як розповідає Марія Стогова, відповідно до європейських стандартів, тут є кімната для спілкування з адвокатами, з правозахисниками і представниками різних неурядових організацій, які можуть надати допомогу.

У цьому пересувному будиночку – кілька кімнат на дві-три особи, для жінок і чоловіків. Якщо прибуде більше восьми нелегалів, можна розкласти додаткові ліжка на другому ярусі, як у поїзді. «Та лише на короткий термін», – уточнює полковник Сергій Берестовський.

Поряд – побутові приміщення, є душ, пральна машина, праска й мікрохвильова піч.

Для зручності роботи чергового – відеоспостереження за тимчасовими мешканцями.

У Харківському прикордонному загоні, що відповідає за охорону українсько-російського кордону, діють стаціонарні пункти для тимчасового утримання непроханих гостей. Але ці приміщення затісні й не такі зручні. «Там немає кондиціонерів», – посміхається полковник Берестовський.

За кожним модулем закріплена одна з держав Євросоюзу

За три місяці нинішнього року харківські прикордонники затримали 15 нелегалів. Переважно це особи з Середньої Азії, Близького Сходу та Північної Азії, повідомив начальник відділу по роботі з іноземцями, дізнання та адміністративного провадження Харківського прикордонного загону підполковник Всеволод Борисенко.

За словами представника Міжнародного центру розвитку міграційної політики Зденека Бєлоножніка, скринінг-центри створюються в рамках проекту Європейського Союзу «Розширення можливостей і технічна допомога органам влади в Україні для ефективної боротьби з неврегульованою транзитною міграцією «КГДІС ЕРІТ в Україні».

«Проект складається з шести модулів, – каже він. – Кожен із цих модулів відповідає за втілення певних специфічних питань – з питань видворення, захисту біженців, затримання нелегальних мігрантів, а також із візових питань. За кожним модулем закріплена одна з держав Євросоюзу: Чехія, Словаччина, Польща, Угорщина, Нідерланди й Британія. Харківському центру допомагала угорська поліція, що працює з іноземцями».

Вартість одного мобільного скринінг-центру (сюди входить і підготовка фахівців – стажування за кордоном, тренінги, юридичні консультації) – 55 тисяч євро. За два роки реалізації цього проекту в Україні Євросоюз витратив понад два мільйони євро.

Найближчим часом такі скринінг-центри відкриють в Одесі та Луганську.


В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG