Доступність посилання

ТОП новини
17 Жовтень 2018, Київ 14:32

Українці кидають курити


За останні чотири роки в Україні скоротилася кількість курців, про це свідчать дані дослідження Київського міжнародного інституту соціології. Підтвердженням цьому є і дані Державного комітету статистики, згідно з якими, лише минулого року кількість курців серед підлітків і дорослих скоротилася на 2%, порівняно з 2008 роком. За висновками експертів, перш за все цьому сприяло підвищення цін на сигарети. В який ще спосіб можна відучити українців від нікотину? Які існують психологічні прийоми в боротьбі з цією звичкою? Як з цим борються у Польщі?

Якщо у 2005 році Україна лідирувала за кількістю чоловіків курців (курили 67%) , то минулого року димів вже кожен другий українських чоловік, зазначає Тетяна Андрєєва, координатор ресурсного центру контролю за тютюном для країн колишнього Радянського Союзу. «В жовтні 2009 року поширеність щоденного куріння серед чоловіків стала менше, ніж половина – 49%», - сказала експерт.

За її словами, починаючи з того ж таки 2005 року, відколи був ухвалений перший антитютюновий закон, почала скорочуватися і кількість курців серед жінок. Якщо у 2005 році диміли 17% представниць прекрасної статі, то у 2009 - лише 7%.

П’ять кроків боротьби з курінням


Значно менше люди стали курити в кафе, ресторанах, на робочих місцях та в поїздах, зазначає завідувач відділу контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України Костянтин Красовський. За минулий рік, каже він, у поїздах було накладено більше двох тисяч штрафів на людей, які курили в тамбурах та інших заборонених місцях.

В Україні скорочується кількість курців завдяки тому, що влада поступово реалізує п’ять основних стратегій боротьби з тютюном - їх пропонує Всесвітня організація охорони здоров’я. Перш за все – це підвищення цін на сигарети (за останній рік вони зросли майже вдвічі), зазначає Костянтин Красовський. Крім цього, за його словами, відучити людей від згубної звички допомагає і скорочення тютюнової реклами, і поступове обмеження куріння у громадських місцях, а ще – інформування (попереджувальні написи на пачках сигарет).

Найменше поки-що вдається реалізовувати п’яту стратегію, зауважує Костянтин Красовський – це допомога людям, які вирішують кинути курити. «В Києві, в Чернівцях, в Черкасах, в Криму вже діють телефонні лінії, куди люди можуть зателефонувати і отримати допомогу психолога в припиненні куріння. Маю надію, що наприкінці цього року з’явиться і загальнонаціональна безкоштовна лінія для таких людей».

У 2011 році на сигаретних пачках з’являться картинки, які наочно показують наслідки куріння, повідомив Костянтин Красовський. За його словами, зараз в Кабінеті Міністрів України ухвалюється відповідна постанова.

Більше чверті поляків - курці

У Польщі щодня починають курити півтисячі неповнолітніх, більше чверті - активні курці (вони викурюють в день в середньому пачку сигарет), а від раку легенів помирають 70 тисяч людей щороку, підрахували польські лікарі. Втім, як повідомляє варшавська кореспондентка Радіо Свобода, Польща так і не змогла повністю відмовитися від куріння. 8 квітня польський сейм ухвалив низку поправок до законопроекту, які суттєво пом’якшують тютюнові заборони.

Запропоновані поправки лібералізують ухвалений у першому варіанті законопроект, який забороняв курити практично у всіх громадських та державних установах (зокрема, у місцях харчування). Тепер, якщо президент не накладе вето на ухвалений закон, курити можна буде лише в приміщеннях ресторанів, готелів, у залах очікування аеропортів. Зали для куріння провинні будуть мати ефективну систему відводу тютюнового диму і щільні двері, такі, щоб дим не проникав у інші приміщення.

Крім законодавчих ініціатив з курінням борються і економічно. Міністерство фінансів Польщі поступово збільшує акцизний збір на сигарети. Відомі марки тютюнових виробів зараз уже коштують у крамницях більше двох євро.

Електронні сигарети, як альтернатива

Крім підвищення цін на сигарети, яке ефективно допомагає скоротити кількість курців, необхідно дотримуватись виконання законів і штрафувати як самих курців, так і власників ресторанів, в яких відсутні зали, вільні від тютюнового диму, зазначає Костянтин Красовський, завідувач відділу контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

«Комітет захисту прав споживачів поки-що не виконує покладені на нього функції контролю і штрафів для власників ресторанів. Окрім того, хотілося б, щоб з вулиць щезли торговці, які торгують контрабандними та іншими сигаретами».

Сигарета допомагає невпевненим в собі людям подолати складнощі під час спілкування, а для підлітків - це атрибут дорослої людини, каже психолог Наталія Ліщинська. Тобто , за її словами, подолавши власні комплекси, людина легко може кинути курити.

А от затятий курець, телеведучий Роман Чайка згадує, що курити почав в армії для того, аби уникнути фізичного навантаження. «Там працюємо - працюємо, а потім – перекур і хто не курить – працює далі. Я належу до словесних прихильників боротьби з цією гидотною. Я зараз досліджую наукові публікації щодо електронних сигарет. Вони - безпечні, як система альтернативи і відвикання від куріння», - сказав Роман Чайка.

Попри оптимістичні результати досліджень соціологів про скорочення кількості курців, українці все ще залишаються «тютюнозалежними». Зараз в Україні курить кожен четвертий старше 18 років.
  • 16x9 Image

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондент та редактор сайту Радіо Свобода

     

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG