Доступність посилання

ТОП новини
16 Грудень 2018, Київ 02:46

Українська ракета-носій «Зеніт» відзначає чверть століття


Ракета-носій «Зеніт-2» на космодромі «Байконур» у Казахстані. Фото 2007 року

Дніпропетровськ – 13 квітня виповнюється 25 років із дня першого пуску ракети-носія українського виробництва «Зеніт». Досі вона є найдосконалішим і найпотужнішим серед літальних апаратів свого класу в світі.

Ракета-носій «Зеніт» з’явилась на світ у дніпропетровському КБ «Південне» та на заводі «Південмаш». Фахівці кажуть: найдосконаліший у світі носій ввібрав багатий досвід фахівців української ракетно-космічної галузі.

Задум конструкторів був такий – зробити ракету-носій, яка б мала унікальні експлуатаційні властивості: щоб не боялась транспортування залізницею, щоб її можна було дуже швидко, за півтори години, підготувати до пуску.

Не забували творці про високу екологічну чистоту і нетоксичність використовуваних компонентів та газів.

Ракета 21-го століття

Новий носій створювали під керівництвом академіка Володимира Уткіна на базі бойової ракети. Проект іще в 20-му столітті називали проектом 21-го століття, каже один із конструкторів апарату Анатолій Капінос.

«Зеніт» – це екологічно чиста ракета, автоматизм в обслуговуванні, у нього також гарна цінова політика», – каже один із творців ракети.

Спершу передбачалося, що «Зеніт» запускатимуть винятково з російського космодрому «Плесецьк». Однак усі будівельні потужності спеціалізованих організацій у той час зосереджувались на «Байконурі», відтак другою батьківщиною ракети став Казахстан.

Перші успіхи, перші невдачі

Льотні випробування почали в березні 1985-го. Перший запуск запланували на 13 квітня.

Тринадцяте число, яке так не люблять трохи забобонні ракетобудівники, того разу спрацювало: сталася аварія на 410-й секунді польоту. А втім, основна мета першого пуску – сам зліт ракети-носія зі старту – була досягнута, відтак його визнали успішним.

Подальші льотні випробування «Зеніту» йшли непросто: з тринадцяти перших пусків три були з аваріями. При п’ятнадцятому, у жовтні 1990-го, знову сталася велика аварія, вибух на третій секунді пуску. Ракету-носій почали терміново допрацьовувати, на це пішло близько двох років.

Наразі пуски ракети-носiя «Зеніт» можуть провадитися у будь-який час доби, за будь-яких метеоумов, при температурі від мінус 40 до плюс 50 градусів. «Зеніт» здатен виводити на навколоземні орбіти супутники вагою до 13 тонн.

Удосконалена ракета-носiй успішно служить у міжнародному проекті «Морський старт»: пуски ракет здійснюють з плавучого комплексу, з океанської платформи на екваторі.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG