Доступність посилання

ТОП новини
26 Вересень 2018, Київ 17:17

Дві третини підліткових вагітностей закінчуються абортом – медики


Понад 3,5 тисячі українок віком від 15 до 17 років штучно перервали вагітність протягом одного лише 2008 року. За той самий час 101 аборт зробили дівчата, яким не виповнилося й 14 років, повідомила головний дитячий акушер-гінеколог Міністерства охорони здоров’я України Тетяна Татарчук. Лікарі стверджують, що Україна є одним із лідерів в Європі за кількістю абортів, у тому числі підліткових. Які причини цього? Які соціально-економічні наслідки для України мають ранні аборти серед молоді? Як можна запобігти цьому явищу?

40% українських жінок дітородного віку бодай раз у житті штучно переривали вагітність. Кожен десятий такий випадок стався, коли дівчині ще не виповнилося 19 років. В Європі на тисячу жінок дітородного віку припадає у середньому 5 абортів, а в Україні – 16. І хоча в останнє десятиліття кількість абортів в Україні зменшується, але це не стосується числа підліткових абортів, повідомила головний дитячий акушер-гінеколог Міністерства охорони здоров’я Тетяна Татарчук.

«Погано, якщо аборт робить жінка в сорок років – це також може мати ускладнення. Але вона до цього часу в більшості випадків усе-таки виконала свою репродуктивну функцію. Підлітки у 2008 році зробили понад 3,5 тисячі абортів у віці 15-17 років. Ця цифра протягом останніх п’яти років практично стоїть на місці. Складається враження, що свій медичний резерв у даній цифрі ми вичерпали. Це – проблема розуміння, стосунків, виховання на рівні сім’ї, школи, колективу тощо», - сказала головний дитячий акушер-гінеколог МОЗ.

Неповнолітні батьки вважають дитину перешкодою

Ранні аборти серед підлітків - це наслідок їхнього небажання розв’язувати власні проблеми (особисті, матеріальні), стверджує Петро Гусак, координатор львівського осередку громадського руху «За життя». Неповнолітні батьки вважають, що дитина буде для них тягарем.
«Аргументація може бути доволі цинічна: я хочу отримати задоволення, брати від життя все, що воно дає, а цього мені не треба, мені не треба підгузків, прання дитячих пелюшок. Або ж інше пояснення: ці проблеми, ще навчання, нема де жити, фінансові проблеми, батьки з дому виженуть. Але в обох цих аргументаціях присутній один елемент – дитина розглядається, як річ і є тягарем або перешкодою, яку усувають», - зазначає Петро Гусак.

Наталія Косінчук з Волинської області завагітніла ще школяркою. Вона так само вважала, що їй зарано ще ставати мамою, але підтримка чоловіка допомогла їй залишити дитину. Зараз Наталія мати вже двох доньок, працює в Італії. Дівчаток доглядає її мама, а з чоловіком збирається розлучатися.

«Я не хотіла робити аборт, бо знала, що зробивши в ранньому віці аборт - потім можна взагалі не мати дітей. І на 5 місяці вагітності я вийшла заміж. Дуже багато людей мене не розуміли і говорили, що я роблю неправильно. Проте зрозумів мене мій чоловік, який не говорив жодного слова про аборт, а також підтримали батьки», - зауважує Наталія Косінчук.

На статеве виховання американських школярів виділять чверть мільярда доларів

Згідно з підписаним Бараком Обамою проектом реформи охорони здоров'я у Сполучених Штатах Америки, у наступні п’ять років на програми статевого виховання школярів виділять 250 мільйонів доларів. Тим часом учителів штату Вісконсін попередили про можливе кримінальне переслідування за навчання дітей правилам контрацепції. На думку прокурора цього округу, статеве виховання заохочує сексуальну активність школярів. Загалом кожен штат відстоює свою політику в цих питаннях, повідомляє кореспондент Радіо Свобода у США.

Є навіть суперечки навколо того, чи можна робити неповнолітній дитині аборт, не повідомляючи про це батьків. Американська спілка захисту громадянських свобод навіть подала до суду в одному штаті за те, що перед тим, як робити аборт неповнолітній дитині, батькам повідомили та просили їхньої згоди.

Безпліддя в переважній більшості є наслідком ранніх абортів

В Україні вже 15 років існує державна програма планування сім’ї. Вона передбачає навчання викладачів вузів, медичних коледжів, лікарів усіх рівнів з тим, щоб вони допомагали пацієнткам грамотно користуватися контрацептивами, відтак звести до мінімуму кількість незапланованих вагітностей, зазначає головний дитячий акушер-гінеколог МОЗ Тетяна Татарчук.

А от спеціального предмету з сексуального виховання в українських школах немає. Учні кажуть, все залежить від вчителя і його бажання розповісти дітям «про дорослі теми».

Кожна п’ята подружня пара в Україні - безплідна, і у 80% безпліддя - це наслідок ранніх абортів, розповідає голова Всеукраїнського благодійного фонду «За гідність людини» Геня Самборська.

«Зараз офіційна статистика показує більше, ніж 150 тисяч на рік. Але і наші працівники Міністерства охорони здоров’я також погоджуються з тим, що ця цифра в декілька разів більша, оскільки багато абортів робляться в приватних клініках. Найкращим шляхом була б зміна ментальності нашого населення», - зауважила Геня Самборська.

За даними медиків, дві третини підліткових вагітностей закінчуються абортом. Якщо народити дитину наважується одна неповнолітня, то п’ять - штучно переривають вагітність.
  • 16x9 Image

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондент та редактор сайту Радіо Свобода

     

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG