Доступність посилання

ТОП новини
16 Червень 2019, Київ 12:06

Греція просить порятунку


Прем’єр-міністр Греції Йоргос Папандреу

Прага – Греція визнає, що не зможе впоратися зі своєю економічною кризою самотужки. Прем’єр-міністр Йоргос Папандреу сьогодні закликав Європейський Союз та Міжнародний валютний фонд активізувати фінансовий пакет порятунку, який був розроблений два тижні тому.

Це уперше, що в єврозоні, до якої входять 16 країн-членів Європейського Союзу, таке відбувається. Тим часом німецький канцлер Анґела Меркель попереджає: рятувальну програму запустять лише у випадку, якщо стабільність євро буде під загрозою.

Назвавши економіку своєї країни «кораблем, що тоне», прем’єр-міністр Греції Йоргос Папандреу формально попросив фінансової допомоги. У національному телевізійному зверненні він пояснив, що дві хвилі фінансових скорочень та заощаджень, які Греція запровадила за останні місяці, не переконали фінансові ринки в тому, що Греція дає собі раду зі своїми фінансовими проблемами і уникне дефолту.

До сьогодні програма порятунку вважалася своєрідною страховкою. Вона була готова про всяк випадок і мала бути використана, лише в абсолютно безвихідній ситуації. Ця ситуація врешті-решт настала. План передбачає позику в сумі 30-40 мільярдів євро від партнерів у єврозоні та 15 мільярдів євро від Міжнародного валютного фонду.

Греція потребує 54 мільярди євро вже цього року, інакше її чекає дефолт. За останні 24 години стало зрозумілим, що продаж державних облігацій Грецію вже не врятує. Останніми ударами було оголошення європейської статистичної організації Євростат, що дефіцит грецького бюджету за 2009 рік становить майже 13,6 відсотка грецького ВВП. Такий дефіцит є в чотири рази більший, ніж дозволяється членам єврозони.

Кого потягне за собою Греція?

Невдовзі після цього, рейтингове агентство «Мудіс» знизило рейтинг грецького боргу на один бал. Це значить, що агентство вважає, що Греція не спроможна заплатити інвесторам, які зараз позичають їй гроші, закупивши грецькі державні облігації.

Директор Міжнародного валютного фонду Домінік Стросс Кан неоднозначно заявив, що грецька проблема може потягнути інших за собою, й тому МВФ рішуче відповість на прохання Греції.

Прем’єр Папандреу сподівається, що активізація програми порятунку стане сильним сигналом для ринків про те, що ЄС не готовий ризикувати власною валютою.

Грецький державний борг становить 300 мільярдів євро (це майже 400 мільярдів доларів), удвічі більше, ніж борг Великобританії, економіка якої є значно більшою, ніж Греції.

Останнім часом грецькі проблеми б’ють по європейській валюті, яка суттєво впала. Ситуація ставить під сумнів фінансову й економічну стабільність інших країн єврозони, зокрема Португалії та Іспанії.

Деякі аналітики порівнюють грецьку ситуацію з ситуацією в Аргентині 2001 року. Тоді фінансовий крах змусив Аргентину реструктуризувати її борг. Те саме може чекати і Грецію.
  • 16x9 Image

    Ірина Халупа

    На Радіо Свобода від 1990 року. Редактор і ведуча передач «Україна і світ», «52:30 у різних вимірах», «Вечірня Свобода», «Українське коло», «30 хвилин у різних вимірах». У 2001-2007 роках заступник директора Української редакції. 2007-2011 роки – директор редакції. Жила в п’яти країнах. Люблю мови, подорожувати, українську літературу 1920-30-х років, мистецтво та старі фільми. Не терплю фальш і брехню. Щоб не збожеволіти від української політики – вишиваю.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG