Доступність посилання

ТОП новини
18 Січень 2019, Київ 06:08

Свобода слова в Україні: ситуація непевна, перспективи ще гірші


Львів – Сьогодні Всесвітній день свободи преси. Міжнародні організації, зокрема «Репортери без кордонів» і американська неурядова організація «Дім Свободи», заявляють про погіршення ситуації в Україні щодо стану свободи слова після президентських виборів. «Куди їде Україна?» – акцію під такою назвою проведуть сьогодні у Львові журналісти.

Місцем проведення акції львівські газетярі обрали головний залізничний вокзал. Адже звідси потяги рухаються у різні напрямки і можна обирати, куди потрібно. Однак сьогодні Україна перебуває на пероні, де здійснюється посадка на потяг до Москви. А в сусідній державі далеко не все гаразд зі станом свободи слова. На цьому акцентують увагу журналісти, на це вказують міжнародні експерти.

Україна наближається до Росії

Для прикладу: за даними американської неурядової організації «Дім свободи», практично усі ЗМІ в Росії підконтрольні владі. Росія займає 175-те місце щодо рівня свободи преси. Україна наразі на 108-му місці, але міжнародна організація «Репортери без кордонів» звертає увагу української влади на загрозливу ситуацію щодо згортання свободи слова і уже цього року Україна може опинитись на місці поближче до Росії.

З приходом до влади Віктора Януковича є факти залякування і нападів на журналістів. Президент ліквідував Національну комісію зі становлення свободи слова і розвитку інформаційної галузі при главі держави, політичні лідери опозиції мають обмежений доступ до ефірів, чимало журналістів не допускають на події за участю першої особи держави. Власне про такі тенденції в українських ЗМІ і наголошують «Репортери без кордонів» у заяві до керівників держави.

«Свободу слова намагатимуться задушити»

Те, що ситуація зі свободою слова в Україні загрозлива, говорить і журналіст із Росії Олександр Косвінцев, який три роки тому отримав статус біженця в Україні. Він більше 20 років працював кореспондентом у регіональних газетах Кемерова. Його журналістські розслідування стосувались причетності керівництва Кемерова до кримінального світу. Олександр Косвінцев виїхав у Москву, а невдовзі – в Україну. Оскільки його життю в Росії загрожує небезпека, то отримав статус біженця в Україні. Зближення двох сусідніх держав його тривожить, бо це може привести до згортання свободи слова, прогнозує журналіст.

«Свобода слова в Україні є і свобода ЗМІ, але вони перебувають під загрозою. Тому що останні дії української влади не дають впевненості у тому, що свобода слова буде збережена. І це почалось із приходом нової влади. Бо що насторожує: той, хто прагне до авторитаризму, одразу посягає на свободу слова. А в якій формі буде в Україні? Не думаю, що в буде так, як в Росії, бо тут люди інші, інший менталітет, люди звикли уже до іншої держави. Але намагання задушити свободу слова тут буде неодмінно», – каже Косвінцев.

Але допоки людина ще перебуває на вокзалі, то вона має можливість змінити напрямок свого руху і сісти в інший потяг. Так і зі свободою слова в Україні, яка ще є, але її перспективи не найкращі.
  • 16x9 Image

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Має досвід роботи на телебаченні і в газеті.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...

Recommended

XS
SM
MD
LG