Доступність посилання

ТОП новини
21 Червень 2019, Київ 00:06

Нейтралітет від НАТО і згортання свободи слова як шлях Януковича до диктатури (європейська преса)


Прага – У світі вже охрестили нові оборонні підходи Президента України як «нейтралітет від НАТО і підданство російській військовій силі». Західні видання б’ють тривогу і попереджають про згортання свободи преси і свободи слова в Україні, бо вони, на думку оглядачів, заважають владі Віктора Януковича контролювати демократію в Україні «в кремлівському дусі».

Лондонська «Файненшел Таймз» інформує, що українські журналісти загрожують страйком у відповідь на впровадження владою цензурних рогаток в ЗМІ України. Газета наводить критичні висловлювання щодо цензурних спроб влади та заяву 15 провідних журналістів українського телеканалу «1+1», котрі пригрозили у четвер страйком протесту на хвилю цензури, яка піднялася через два місяці після приходу до влади Президента Віктора Януковича. Серед журналістів України наростають побоювання, що «швидке входження України в орбіту Москви все більше проявляє наміри Януковича встановити вдома контроль над ЗМІ і демократією у кремлівському стилі, змінюючи при цьому конституційні норми з метою консолідації власної політичної влади». Фактично йдеться про явне встановлення в Україні авторитаризму московського зразка. Керівництво багатьох ЗМІ в Україні, як скаржаться все більше журналістів, намагається «вводити цензуру, ставити редакційні заборони на новини і матеріали, які критикують нинішню владу». «Файненшел Таймз» цитує голову Київської незалежної медіа-профспілки Юрія Луканова, котрий заявляє про намагання нової влади згорнути одну з останніх демократичних свобод зі спадщини Помаранчевої революції, а саме – свободу ЗМІ в Україні. Луканов також вважає, що такий наступ влади у Києві на свободу преси пов’язаний із сильним ухилом України у бік Москви, яка стає для українських чільників привабливим прикладом авторитарного правління.

Ще одне британське видання – Open Democracy – вважає, що новий Президент Віктор Янукович уявив себе «рятівником України від НАТО» і забув про обіцяне гарантування нейтралітету держави та відсутність зближення з будь-яким військовим блоком і забезпечив фактично довготривале військове перебування Росії на українських теренах. Встановивши підписанням харківських угод із Росією фактичний «нейтралітет України від НАТО», Віктор Янукович створив нову, свою власну, «оборонну команду». До неї увійшли новий міністр оборони Михайло Єжель, колишній командувач українського флоту, який прийшов з радянського Тихоокеанського і «прославився» ще за Кучми «пиятиками і розпустою на кораблях українського флоту», чи Володимир Сивкович – віце-прем’єр із силових структур в уряді Януковича, «в біографії котрого є провал у кілька десятиріч, коли він служив у радянському КДБ». Справжні ж професіонали в оборонних справах України були викинуті Януковчем на вулицю, наголошує Open Democracy.

Європейське видання EUobserver попереджає про повний хаос у зовнішніх справах ЄС щодо України, коли за цю ділянку фактично відповідальні єврокомісар із розширення, недосвідчений чех Штефан Філе, новий глава євродипломатії Катрін Аштон та новий єврокомісар з енергетики Ґюнтер Еттінґер. Багатьох експертів дивує фактична байдужість у Брюсселі з приводу останніх подій в Україні та щодо намірів Києва погодитися на пропозиції російського прем’єра Володимира Путіна про злиття з «Газпромом» української енергетичної компанії «Нафтогаз», що, на думку західних експертів, є також небезпечним для ЄС, бо «Газпром» є головною політичною зброєю російської влади». Експерти вважають, що після встановлення «Газпромом» повного контролю над українським газовим сектором наступними будуть країни ЄС – Чехія, Угорщина, Словаччина… Реальність такого розвитку подій, як наголошують західні експерти, цілком можлива, бо Україна, яка перебуває на межі фінансового банкрутства, не має іншого виходу, як здатися перед економічним наступом Росії.
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG