Доступність посилання

ТОП новини
23 Січень 2019, Київ 00:35

Проблеми українських музейників


Музей хліба в Києві (архівне фото)

Вікторія Слюсаренко

Київ – Україна займає, кажуть, перше місце за кількістю музеїв у світі. За офіційною статистикою, їх майже п’ять тисяч. Кожного року реєструється кілька нових музеїв, однак опікуватися ними нема кому.

Найбільше в Україні музеїв краєзнавчих, художніх та природничих. Це здебільшого державні та комунальні музеї, в яких зберігається майже 12 мільйонів експонатів. Усі вони належать до державної частини Музейного фонду України.

Експонується ж у них лише десята частина всіх музейних скарбів. Решта через нестачу фінансування зберігається в архівах.

Існують також приватні музеї. Особливо багато їх у Карпатах, у місцях туристичного паломництва.

Меценати допомагають, держава оподатковує

Створення музею – справа не з легких. Однак, за словами власника Галереї приватних колекцій Олександра Прогнімака, в Україні музеї утримуються переважно коштами меценатів-ентузіастів.

«У нашій державі вистачає людей, які люблять мистецтво і колекціонують його. І якщо їм вистачає рівня, то вони пропагують і дають можливість подивитись населенню країни на свої предмети мистецтва», – каже Олександр Прогнімак.

Як зазначає засновник музею «Духовні скарби України» Ігор Понамарчук, із боку держави – допомоги ніякої. Якщо раніше привозили і дарували державним музеям експонати, то зараз ніхто такого не робить, сказав він.

«Я плачу за комунальні послуги, як і казино, тому радості не відчуваю. Проблема у тому, що нещодавно наша держава ухвалила закон, через який, коли я доставляю експонати з-за кордону, то маю платити 25%», – пояснив Ігор Понамарчук.

Іще однією проблемою українських музеїв є нестача експертів, які б оцінювали автентичність експонатів. Саме тому, кажуть музейники, часто на відомих виставках можна побачити підробки.

«Безперечно, якщо це експонати старовинні, то бажано звертатися до спеціалістів, які розбираються у предметах тому, що дуже багато підробок», – зазначає археолог Віктор Самарський.

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG