Доступність посилання

ТОП новини
19 Січень 2019, Київ 12:03

26 скульптур Пінзеля приголомшать Францію – мистецтвознавець


Скульптуру Іоана Георгія Пінзеля «Святий Юрій Змієборець»

Львів – У Львові реставрували скульптуру Іоана Георгія Пінзеля «Святий Юрій Змієборець». Цю унікальну роботу і ще 25 скульптур видатного майстра презентуватимуть у паризькому музеї Лувр протягом трьох місяців наприкінці 2011-го – початку 2012 років.

Боцетто «Святий Юрій Змієборець», яке реставрували і нині презентують у національному музеї імені Шептицького, видатний майстер створив у середині XVIII століття. Це ескіз монументальної скульптури, яка прикрашає Святоюрський Собор у Львові.

Окрім цього мистецького творіння, у Луврі презентуватимуть ще 25, у тому числі 6 із Тернополя і три із Івано-Франківська.

Експонуватимуть твори Пінзеля в каплиці, де Людовік XIV склав королівську присягу.

«Ми зараз оформляємо документацію і до кінця червня мусимо подати Франції усі папери. Щодо реставрації скульптур, то маємо своїх фахівців. Проблем великих немає, готуємо до експозиції твори», – розповів Радіо Свобода директор Львівської картинної галереї Борис Возницький.

Дослідникам далеко не усе відомо про Пінзеля

Пан Возницький відкрив світові Іоанна Пінзеля, якого ніхто не знав, а нині порівнюють зі знаменитим Мікеланджело. За розповідями директора Львівської картинної галереї, Пінзель знав усю європейську скульптуру і творив твори, яких не мала жодна європейська школа.

Майстер працював на теренах Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей. Відомо, що у XVIII столітті у Бучачі жив канівський староста Микола Потоцький. Цей меценат збудував 77 церков. У нього працювали найкращі майстри того часу, і серед них був Іоан Пінзель.

Розквіт таланту майстра вівтарів спостерігався у Бучачі, і донині тут знаходять його роботи. А саме життя скульптора залишається загадкою для дослідників. Не відомі ані місце і дата народження, ані день смерті і місце поховання.

Борис Возницький зазначає, що у 1980-х роках у Польщі знайшли запис у книзі Бучацької церкви. З нього дізнаємось, що у 1751 році вівтарний скульптор Іоанн-Георгій Пілзе (Пінзель) взяв шлюб із Єлизаветою Маєвською. Згодом у них родився син, і хресним був архітектор Собору Святого Юра у Львові Бернард Меретин. А в 1762 році Єлизавета одружилась вдруге, що дає підстави дослідникам припускати, що скульптор помер.

На сьогодні у Львові в музеї Пінзеля зберігається найбільша колекція робіт майстра. Для французів знайомство з його скульптурами стане справжньою сенсацією, наголошує Борис Возницький.

Усі фінансові витрати щодо транспортування, страхування, промоцію робіт взяла на себе французька сторона. А для української наразі найбільшою проблемою є перекласти французькою мовою анотації на кожну з 26 скульптур.
  • 16x9 Image

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Має досвід роботи на телебаченні і в газеті.

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG