Доступність посилання

ТОП новини
23 Січень 2019, Київ 01:27

Від сексуальних домагань на роботі страждають чверть українських жінок (правозахисники)


Кожна четверта українка, підрахували представниці жіночих правозахисних організацій, страждає від сексуальних домагань на роботі. Причому це можуть бути не лише схиляння до інтимних стосунків, але й недвозначні дотики чи непристойні анекдоти. Чи можна в Україні захиститися від сексуальних домагань у суді? Як запобігти сексуальним домаганням та як карають за ці злочини закордоном?

Сексуальні домагання – це одна з форм дискримінації, зазначає представник Міжнародної організації праці Сергій Савчук. Про масштаби цього явища і точну кількість жертв, за його словами, говорити складно, адже цьому заважає низька обізнаність громадян - вони не знають як трактувати сексуальні домагання.

«Наприклад, у Законі України «Про забезпечення рівних прав і можливостей» визначення сексуального домагання є досить вузьким, воно не охоплює всіх випадків. Тобто, сексуальне домагання вважається такою дією, яка здійснюється стосовно особи, яка займає нижче ієрархічне положення на підприємстві чи в організації», - пояснив Сергій Савчук.

В Україні лише одна справа щодо сексуальних домагань дійшла до суду

Харків’янка Світлана Поміляйко вважає себе жертвою сексуальних домагань. За словами жінки, після того, як вона відмовилася від залицянь свого керівника, її звільнили з роботи. Світлана звернулася до суду.

«Не один раз пропонував вступити з ним у статевий зв'язок. Я відмовлялася. Так тривало півтора року. Стосунки у нас були напружені. Він звинуватив мене у крадіжці. Сказав, що не довіряє мені, щоб мене звільнили з цієї посади», - розповіла Світлана Поміляйко.

Оксана Станіславська, адвокат Світлани Поміляйко, стверджує, що захищати подібні справи в українських судах вкрай складно. Жінку поновили на роботі, але так і не довели, що стало причиною її звільнення. За словами юриста, не жертва має наводити докази, а відповідач – спростовувати чи підтверджувати звинувачення на свою адресу. В Україні ж – усе навпаки:

«Це недосконале законодавство. Людський фактор – це само собою. Хоча суддя була жінка, але ніякого розуміння з її боку ми не побачили. Скоріше навіть було співчуття до чоловіків», - зауважила адвокат.

Законів вистачає. Проте жертви воліють мовчати

На думку правозахисника Дмитра Гройсмана, в Україні вистачає законів, які дозволяють притягти до відповідальності ініціаторів сексуальних домагань. Наприклад, є стаття 154 Кримінального кодексу «Про примушування до вступу в статевий зв'язок». Але такі норми практично залишаються тільки на папері.

По-перше, свідків такої поведінки переважно немає: про неї знає лише жертва і той, хто домагається. По-друге, так званий «поріг вимогливості» українських жінок вищий, ніж в інших державах (якщо у США сексуальним домаганням можуть визнати навіть подавання руки при виході з автобуса, то в Україні ситуація інша). А по-третє, без заяви потерпілої нічого розслідувати неможливо.

«Жертви цієї поведінки не поспішають заявляти про те, що вони потерпають. Більше того, Україна належить до країн, в яких жінки традиційно можуть дозволяти таку поведінку з боку чоловіків, якщо це може забезпечити їм певне просування по службі, підвищення статусу чи заробітної плати», - наголосив Дмитро Гройсман.

Як карають за сексуальні домагання за кордоном?

Скандали, пов’язані з сексуальними домаганнями в країнах Євросоюзу та в США, виникають частіше, ніж в Україні. Розплачуються за такі вчинки і пересічні люди, і впливові політики, і відомі митці. Дехто ламає перспективну кар’єру, а дехто постає перед загрозою опинитися за ґратами.

До 27 місяців ув’язнення засудили за сексуальні домагання колишнього віце-прем’єра Польщі Анджея Леппера. Щоправда, він оскаржив вердикт і згодом, навіть, домігся права претендувати на посаду Президента, за інформацією телеканалу «1+1».

Якщо ця справа тривала кілька років, у Сполучених Штатах Америки тільки набирає обертів скандал навколо звинувачень на адресу відомого актора Стівена Сігала. Його колишня асистентка, 23-річна модель Кайден Нгуен подала до суду позов проти актора зі звинуваченнями у сексуальних домаганнях. За твердженням позивачки, Сігал вимагав від неї інтимних послуг. Такі ж звинувачення про актора висунули ще дві жінки. Поки Сігал захищається від закидів, поліція припинила зйомки реаліті-шоу за його участю, під загрозою зйомки в нових фільмах, повідомляє «Нью-Йорк Дейлі Ньюз».

А колишній віце-прем’єр Ізраїлю Хаїм Рамон поплатився за звинувачення у сексуальних домаганнях не судом, а політичною кар’єрою. Привід – поцілунок. Після однієї з нарад співробітниця попросила Рамона зробити фото на пам’ять. А він, виконуючи прохання, поцілував жінку, за даними «Ньюз. ру».

Жертвами сексуальних домагань можуть бути і чоловіки

В українському суспільстві зараз і досі поширений стереотип, що нібито жінка своєю поведінкою і своїм одягом, сама провокує чоловіка-керівника на нестатутні відносини, вважає психолог Валентина Бондаровська. Це хибна думка, каже вона, адже жертвами сексуальних домагань на роботі можуть бути і чоловіки.

«Молода особа спеціально влаштовується на багату і престижну фірму, приглядається до успішних чоловіків, обирає собі (я це називаю) мішень і починає. Знаряддям домагань є смс. Ця дівчина буквально бомбардує чоловіка, що вона без нього не може вирішити питання або ж дуже хоче його бачити. Чоловік у дуже важкій позиції, а дівчина не зважає: їй аби добитися, щоб у неї була квартира, машина. Я знаю досить багато історій», - зазначила Валентина Бондаровська.

За даними Американської комісії з дотримання рівноправності при працевлаштуванні, у 2006 році представники «сильної статі» подали понад 1,8 тисячі скарг на сексуальні домагання. А торік - уже понад 2 тисячі.

Щоб убезпечити себе від недвозначних пропозицій з боку керівника, психологи радять якнайшвидше покласти край натякам. А також позбутися страху і мати впевненість. Висококласний спеціаліст завжди знайде собі роботу за своєю кваліфікацією і без інтимних послуг.
  • 16x9 Image

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондент та редактор сайту Радіо Свобода

     

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG