Доступність посилання

ТОП новини

Британський прем’єр: вбивству цивільних у «Криваву неділю» в Ірландії нема виправдань


Вибачення Дейвіда Камерона зустрічають оплесками, Лондондеррі, 15 червня 2010 року

Лондон – Британський уряд нарешті вибачився за одну з найпохмуріших сторінок конфлікту на релігійному ґрунті у Північній Ірландії. 38 років тому британські війська розстріляли в Деррі – другому за величиною місті Північної Ірландії – мирну демонстрацію, внаслідок чого загинуло 13 осіб. Вибачення з’явилися після оприлюднення результатів відкритого розслідування, яке встановило, що жертвами стали ні в чому не винні люди.

Трагічні події 30 січня 1972 року у Британії називають «Кривавою неділею». Парашутний полк британської армії розстріляв заборонену владою мирну демонстрацію за громадянські права католиків у місті Деррі, відомому також за його іншою назвою Лондондеррі, вбивши 13 і поранивши 14 осіб. Один із поранених пізніше помер.

Це було найбільш суперечливе вбивство, здійснене державою під час понад 30-річних кривавих заворушень між католиками й протестантами у британській провінції – Північній Ірландії. Католики там вели кампанію за рівні права із протестантами, а також за приєднання до Ірландської Республіки, тоді як пробританські протестанти виступали за збереження статусу кво. Британський уряд у ті часи був на боці останніх. Зокрема, відразу після подій «Кривавої неділі» було проведено розслідування, згідно з яким вину було покладено на демонстрантів.

Загалом за роки заворушень за участі воєнізованих угруповань із двох боків загинуло понад три з половиною тисячі осіб. Насильство закінчилося мирною угодою 1998 року, але у Північній Ірландії досі вирують емоції щодо трагічної історії.

Саме 1998 року тодішній прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер призначив повне і відкрите громадське розслідування подій «Кривавої неділі» – це стало часткою мирного процесу. Комісію з розслідування очолив лорд Савілл. Із того часу комісія досі працювала, опитавши за ці роки сотні свідків. І ось нарешті у вівторок були оприлюднені результати.

Жертви були невинними, неозброєними людьми – висновок комісії


Головні висновки – усі жертви були невинними, неозброєними людьми. Демонстрація була мирною, а стрілянина з боку війська – неспровокованою. Вогонь без попередження вели по людях, які намагалися втекти або допомогти іншим. Одну жертву було застрелено, коли вона намагалася відповзти з місця подій. Солдати втратили самоконтроль і забули або проігнорували інструкції. Також розслідування встановило, що розстріл демонстрації став катастрофою для провінції, призвівши до значного загострення конфлікту.

Виступаючи у парламенті, прем’єр-міністр Великої Британії Дейвід Камерон висловив офіційні вибачення від імені уряду. «Уряд у кінцевому підсумку є відповідальним за поведінку збройних сил, а тому від імені уряду, як і від імені країни, прошу вибачення».

Сім’ї жертв, які дивилися виступ на великому екрані у мерії міста Лондондеррі, висловили задоволення тим, що нарешті їхні рідні визнані невинними людьми. Але дехто вимагає карного переслідування відповідальних військових. До речі, розслідування встановило, що багато з них намагалися фальшувати свідчення, щоб виправдати свої дії. Нині генеральний прокурор вивчає справу, щоб визначити, чи вона дасть початок поліційному розслідуванню дій військових.

Ця справа, кажуть оглядачі, показова у тому сенсі, що хоч від часу злочину минуло майже сорок років, у демократії на кшталт Британії справедливість рано чи пізно торжествує.

Дивитись коментарі (1)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG