Доступність посилання

ТОП новини

Work&Travel із сюрпризом: що робити, якщо після прибуття в чужу країну щось пішло не за планом?


Анастасія Москвичова

Київ – Популярність студентських програм літньої роботи за кордоном останнім часом зростає, частішають, однак, і нарікання учасників на агенції, які ці програми організовують. Наприклад, виявляється, що обіцяної вакансії немає, тож українським студентам доводиться шукати роботу власноруч.

Студентки Анна і Ольга поїхали до Сполучених Штатів минулого місяця нібито за програмою Work&Travel. Документи на подорож їм готувала українська фірма-посередник. Отримавши візу в американському посольстві, дівчата мали намір покращити свою англійську та підзаробити.

Це не перша їхня подорож до Америки. Минулорічною поїздкою дівчата лишились задоволені, тому вирішили повторити цей досвід. Однак посередника поміняли: нова фірма обіцяла привабливіші умови, зокрема краще оплачувану роботу. Студентки ще не знали, що у Вашингтоні обіцянки виявляться порожніми. По приїзді на місце виявилось, що американський роботодавець, зазначений у документах, навіть не чув про своїх так званих українських партнерів.

Як виявилось пізніше, українська фірма, яка обіцяла дівчатам програму Work&Travel, не має ліцензії Міністерства праці України, тому до пошуку роботи долучатись не може. Та воно їм і не потрібно. Відповідно до угоди, яку підписали обидві сторони, про працевлаштування не йшлося. Дівчата, неуважно прочитавши документ, стали учасницями програми культурного обміну, під час якої вони мали отримати «низку освітніх послуг» в Україні.

Таким чином, студентки змушені були самотужки шукати роботу у Штатах, а їхні батьки вже кілька тижнів намагаються повернути вкладені в програму понад 9 тисяч гривень. Однак поки що безрезультатно.

Істина – в контракті

Основна помилка українських студентів – недбале ставлення до змісту контракту, який вони підписують, розповів Радіо Свобода Крістоф Томей, регіональний представник однієї з агенцій, що спеціалізується на програмах для студентів. За його словами, учасник програми на зразок Work&Travel повинен укласти угоду окремо з агентством в Україні, з його американським партнером та з роботодавцем.

«Інколи буває така ситуація, що дійсно приїжджають студенти в Америку, а вакансії уже немає. І це законно, бо роботодавець може так зробити відповідно до свого контракту, – зазначив Крістоф Томей. – У такому випадку американський спонсор зобов’язується знайти іншу роботу студенту для продовження цієї програми взагалі».

Якщо в учасника програми виникають проблеми по прибутті, він може подзвонити на цілодобову телефонну лінію закордонної компанії-посередника, з якою укладали угоду. Допомогу можна отримати також і від Всеукраїнської профспілки мігрантів, радить голова профспілки Сергій Олійник. Насамперед, ця організація надає консультаційні послуги перед від’їздом з України, однак за потреби може допомогти і на місці – треба тільки звернутись до одного з її закордонних представництв, зазначає голова профспілки мігрантів.

«Таких фірм, що отримали в Україні ліцензію від Міністерства праці і соціальної політики на працевлаштування за кордоном, аж 810, – говорить він. – Так, ми не можемо їх всі ліквідувати, але підказати можемо, чи фірма справді серйозна, чи це так – мильна бульбашка, яку сьогодні створили, а завтра вона зникне, бо там нічого під нею немає».

Крім того, потрапивши у халепу, студент може звернутись по допомогу до українського посольства або ж у філіал Міжнародної організації з міграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG