Доступність посилання

ТОП новини
17 Січень 2019, Київ 19:31

«Мери мають просити у влади не рибку, а вудку!»


Малим містам України катастрофічно не вистачає грошей...
Київ – Чинна загальнодержавна програма розвитку малих міст, дія якої закінчується цього року, практично не вплинула на розвиток невеликих містечок. Такого висновку дійшли міські голови, які стали учасниками п’ятої, щорічної конференції малих міст України. Вони назвали чинну програму просто декларативним документом, який не містить реальних законодавчих механізмів розвитку населених пунктів. Від нової програми, яка діятиме до 2015 року, малі міста очікують конкретних механізмів врегулювання проблем житлово-комунального господарства, наповнення місцевого бюджету, поліпшення доріг та вирішення низки інших проблем.


Скільки б громада не залучала коштів до місцевого бюджету, їх все одно відберуть, розповідає Василь Абаімов, мер міста Добротвір, Львівської області.

«Наприклад, тільки 25 % прибуткового податку з фізичних громадян залишається у містечку», – розповідає мер. За його словами, лише 50% транспортного податку залишається для місцевих потреб, але й ці кошти виключно цільового призначення.

На думку мера Добротвору, більше коштів має залишатися в місті, а не йти з міста. Пропорція: 80% – нагору, 20% залишається у місцевому бюджету, на думку Василя Абаімова, неправильна. Малі міста мають отримати більше прав із розподілу своїх же коштів.

ЖКГ малих міст – на межі вимирання

На думку Віктора Хотинця, мера містечка Городок, що на Хмельничинні, місцевих податків та зборів взагалі недостатньо, щоб забезпечити функціонування житлово-комунального господарства населених пунктів. Для збільшення дохідної частини місцевих бюджетів потрібні зміни до бюджетного кодексу, зазначає Віктор Хотинець. На його думку, фінансова неспроможність місцевих бюджетів вкупі з постійним зростанням цін на енергоносії ставить житлово-комунальні підприємства на межу виживання.

«Без належної фінансової підтримки з боку держави і місцевих бюджетів ця галузь приречена. Я вважаю, що програма нова потрібна, але вона має бути конкретною», – наголошує Віктор Хотинець.

Механізм виконання програми розвитку малих міст має бути закладений у бюджеті – Козирєв


Нової конкретної програми розвитку хочуть більшість мерів, які були на щорічній конференції малих міст.
Господар конференції, мер містечка Українка, що в Київській області, Павло Козирєв, говорить, що балачок стосовно різного ґатунку програм міські голови вже наслухались достатньо.

«Бажано було б до вересня отримати вже узгоджений проект цієї державної програми, – говорить Павло Козирєв. – Якщо це буде так, ми будемо мати шанс вже у бюджеті 2011 року закладати механізм виконання цієї програми державної підтримки малих міст України».

Мер Українки закликає Міністерство регіонального будівництва врахувати рекомендації Асоціації малих міст України стосовно Державної програми розвитку малих міст до 2015 року.

Пропозиції асоціації такі: залучити державні субвенції для виготовлення містобудівної та землевпорядної документації, розвитку енергозберігальних технологій та забезпечення технікою для вивозу твердих побутових відходів.

Уряд каже, що грошей немає

Водночас Сергій Романюк, заступник міністра регіонального розвитку, закликає територіальні громади опиратись на власні сили. Він зазначає, що сподіватись на якісь серйозні кошти з державного бюджету в цьому році не доведеться. За його словами, така ж ситуація залишиться і на наступний рік.

На думку заступника міністра, конкретна адресна допомога не є панацеєю, якщо попередньо урядом і місцевими органами не будуть впроваджені відповідні заходи. Перш за все, необхідно зробити прозорим ринок землі, процедуру входження інвестицій і забезпечити якісні послуги освіти, медицини та водозабезпечення.

Мери ж міст обурюються: як можна забезпечити якісні послуги на місцевому рівні, якщо коштів місцевих бюджетів іноді не вистачає навіть на виплату зарплат. Про поліпшення послуг мови йти не може, якщо не знайти нових шляхів наповнення місцевих бюджетів.

Дбати про майбутнє

Заступник голови Львівського регіонального відділення Асоціації міст України Віталій Загайний говорить, що системні рішення з питань фінансів дали б можливість вирішувати різні питання, не лише ті, нагальні комунальні проблеми, які рекомендує врахувати у новій програмі розвитку Асоціація малих міст.

«На мою думку зараз, коли Президентом ініційовані процеси перегляду податкового та бюджетного законодавства, сюди треба спрямовувати наші сили, а не на окремі програми», – каже Віталій Загайний.

На його думку, схема «дайте, розподіліть і ми скористаємося» є вже застарілою і визначає домінування органів державної влади над органами місцевого самоврядування.

«Мери мають просити у владу не рибку, а вудку!» - наголошує заступник голови. Він переконаний, що треба думати не лише про вирішення сьогоднішніх проблем, а й дбати про майбутнє.
  • 16x9 Image

    Валентина Аксьонова

    Співпрацює з Радіо Свобода з травня 2010 року. Працює для програм «Свобода сьогодні», «Європейська свобода», «Ранкова свобода» та «Лінія уваги». З 2009 року автор та ведуча програми «Сурма» на Національному Радіо. Має досвід роботи в гарячих точках, зокрема в Грузії в серпні 2008 року.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...

Recommended

XS
SM
MD
LG