Доступність посилання

ТОП новини

«Заборонене мистецтво» оштрафували у Росії, але не посадили


Одна з картин виставки «Заборонене мистецтво»

Прага – Організатори провокативної виставки, що пройшла у Москві три роки тому, були засуджені до крупного штрафу. Двом мистецтвознавцям загрожувало тюремне ув’язнення за звинуваченням у розпалюванні релігійної ворожнечі. Але попри поблажливість суддів, оглядачі говорять про утиск свободи вираження і про перемогу радикальних націоналістично-релігійних сил.

Московський суд виніс вирок двом відомим представникам столичної мистецької громади за організацію виставки, яку її критики називали антихристиянською провокацією. Колишнього директора музею імені Сахарова Юрія Самодурова та колишнього керівника відділу новітніх течій Третяковської галереї Андрія Єрофеєва судили за організацію виставки, яка включала такі експонати, як зображення Ісуса Христа з головою Мікі Мауса та російську православну ікону наповнену чорною ікрою.

Таганський суд Москви визнав, що Самодуров та Єрофеєв «вчинили дії, які розпалюють ненависть». Обох радикальна православна група під назвою «Народний собор» звинуватила у зв’язку з організацією виставки «Заборонене мистецтво» у 2008 році. Обоє мають заплатити штраф, що дорівнює кільком тисячам доларів.

Голова синодального відділу у зв’язках з громадськістю Російської православної церкви Всеволод Чаплін заявив в інтерв’ю агентству «Інтрефакс», що «ні про яку поблажливість не може бути й мови». «По-людськи мені цих людей шкода. Я не думаю, що їх треба позбавляти свободи, але слід дати правову оцінку їхньому вчинку», – сказав представник Російської православної церкви.

Перемога радикалів від релігії над мистецтвом


Колишній директор музею Сахарова Юрій Самодуров та керівник відділу новітніх течій Третяковської галереї Андрій Єрофеєв під час розгляду справи «Забороненого мистецтва» у суді, травень 2010 року
Вирок розглядають у Москві як часткову перемогу націоналістично налаштованих радикальних сил проти ліберальної інтелігенції. У цій боротьбі держава виступила на боці церковних радикалів, вважає один із підсудних, колишній працівник знаменитої Третяковки, Андрій Єрофеєв.

«Це політичний процес. Це абсолютно зрозуміло, – наголошує він. – Не було дотримано ніяких демократичних чи юридичних процедур. Всі докази були сфальсифіковані. Всю історію висмоктали з пальця».

Виставку «Заборонене мистецтво» було проведено в Сахаровському музеї, який був одним із останніх притулків для ліберальної інтелігенції. Ідея полягала в тому, щоб показати експонати, які цензура виключала з інших експозицій. Експонати розміщувалися за стіною, куди відвідувач міг зазирнути лише через невеличкі отвори. Таким чином організатори давали зрозуміти, що подивитися експонати можуть лише ті, хто дуже в цьому зацікавлений.

Православна церква була не єдиним об’єктом критики, бо були експонати, які можна було назвати сатирою на армію, на радикальний ісламізм. Але православна організація вважає виставку «антихристиянською», яка «перестала бути мистецтвом і стала провокацією».

Хоча церква намагалася продемонструвати, що вона перебуває осторонь процесу, оглядачі говорять про посилення її позицій в російській політиці й суспільстві.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG