Доступність посилання

ТОП новини

Деякі пункти Декларації про суверенітет досі не реалізовані – Литвин


Живий ланцюг на вулицях міста Києва з нагоди святкування історичного Акту Соборності України. 21 січня 1990 року.
Голова Верховної Ради Володимир Литвин заявляє, що низка положень Декларації про державний суверенітет є досі не реалізованими. Про це він сказав, виступаючи на урочистому засіданні парламенту, присвяченому 20-річчю ухвалення Декларації.

«Зізнаймося відверто, ряд її положень ще чекають на запровадження через наше легковажне ставлення до них або просто ігнорування їх», – сказав спікер.

За його словами, досі з моменту ухвалення Декларації не реалізоване повною мірою її положення про необхідність побудови правової держави для захисту прав і свобод людини через верховенство права. Як заявив Литвин, Україна розробила достатню законодавчу базу з прав людини, але не змогла забезпечити належну реалізацію їх захисту.

Крім цього, політик розкритикував Конституційний Суд за недостатній внесок у захист верховенства права як одного з найважливіших принципів Декларації.

Також, за словами спікера, Україна так і не змогла створити збалансованої системи поділу повноважень органів влади і їх взаємодії, як це передбачено в Декларації.

Верховна Рада провела урочисте засідання, присвячене 20-річчю ухвалення Декларації про державний суверенітет. Воно тривало близько півтори годин.

Із промовою на засіданні виступили Литвин, Прем’єр-міністр Микола Азаров, колишній Президент (1991-1994 роки) Леонід Кравчук, голова парламенту другого і п’ятого скликань Олександр Мороз і колишній Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко. Чинний Президент Віктор Янукович не прибув до Верховної Ради, а звернувся до депутатів за допомогою відеоролика, який показали на табло парламенту.

Після відкриття засідання пролунав державний гімн, виконаний хором імені Верьовки.

Верховна Рада також вшанувала хвилиною мовчання пам’ять 85 нині покійних депутатів, причетних до ухвалення Декларації.

Янукович обіцяє довести, що безвідповідальність влади – в минулому

Президент України Віктор Янукович виступив зі зверненням до народу з нагоди 20-ї річниці проголошення Декларації про державний суверенітет України.

«Як Президент держави, гарант Конституції, я сповнений рішучості забезпечити Україні такі внутрішньополітичні та зовнішні чинники, які дозволять нашому народу відчути, що безвідповідальність влади назавжди пішла в минуле», – мовиться у зверненні глави держави, розміщеному на його офіційному сайті.

Янукович нагадав, що 20 років тому українська влада ухвалила непросте рішення: «Ментально більшість депутатів Верховної Ради тодішньої радянської України все ще мислила категоріями існуючої політичної реальності. І все ж вони проголосували за документ, що відкрив принципово нову сторінку в історії України».

За словами Президента, саме 20 років тому українському народу було дано чіткий сигнал, яким шляхом Україна попрямує у майбутнє: «Очевидно, так було визначено самим Провидінням, щоб ми пройшли цей шлях надій і розчарувань до кінця. Тому я переконаний, нам не слід ані ідеалізувати попередні двадцять років, ані применшувати їх значення».

Янукович також заявив, що «сьогодні нарешті здобуто довгоочікувану політичну стабільність, закладаються підвалини глибоких системних реформ, які дозволять вивести Україну на шлях сталого соціально-економічного розвитку».

Глава держави висловив переконаність у тому, що європейська перспектива, розвиток стратегічних відносин із центрами світової політики, зокрема з Російською Федерацією, «забезпечать нам економічне процвітання і соціальний прогрес».

«Ми гідно продовжимо справу, розпочату двадцять років тому», – запевнив Янукович.

Влада порушує Декларацію про державний суверенітет Тимошенко

Лідер БЮТ Юлія Тимошенко заявляє, що чинна влада України порушує «майже кожен пункт» Декларації про державний суверенітет. Про це вона сказала сьогодні в парламенті.

«Я переконана, що сьогоднішня влада, яка майже кожен пункт Декларації про державний суверенітет принижує, порушує, піде в небуття, а Декларація про державний суверенітет буде жити і буде основою для наших подальших рухів і для подальшого зміцнення держави», – заявила Тимошенко.

Леонід Кравчук та Левко Лук’яненко в ефірі Радіо Свобода згадали про часи проголошення Декларації

Перший всенароднообраний Президент України Леонід Кравчук в ефірі Радіо Свобода сказав, що Декларація відіграє особливу роль в історії України і в її боротьбі за незалежність.

«Це єдиноможливий на той час і перший в історії України державно-правовий документ, або державно-політичний, який проголосив суверенітет. До цього часу проголошували і сувереніте, і незалежність різні організації: Народний Рух, Гельсінська спілка і багато інших. Але на державному рівні це дуже важливо, це вперше – соціалістична держава, радянська, проголошує суверенітет. Це унікальне явище. По друге, Декларація, як документ, розбудила лідерів, розбудила частину українського суспільства і народу, вселила в нього віру, що такий суверенітет і така незалежність можливі у наш час. Підготовлена була Декларація явищами, які створилися в Україні: Голодомором, геноцидами, репресіями, нагромадженими негативами, які за всю історію вийшли вже на поверхню, і оцей негатив, плюс бажання великої частини українських комуністів схилитись до націонал-комуністів, до боротьбистів, як це було в історії, вони були готові до такої дискусії. Аби вони були не готові, то їх би там просто сплюндрували б більшістю, і нічого не можна б було зробити».

Колишній політв’язень Левко Лук’яненко, парламентарій чотирьох скликань, в ефірі Радіо Свобода сказав про часи ухвалення Декларації про державний суверенітет: «15 травня 90 року вперше Верховна Рада зібралася в складі і комуністів, і демократів, які по суті були ніби і опозицією. Ми прийшли за два дні до відкриття, щоб подивитися на будинок, бо ми ж його бачили тільки ззовні, щоб усередині подивитися. Прийшли 11 членів Української Гельсінської Спілки й інші демократи наші, і ми утворили Групу за незалежність. Виявилося, що нас 125, і ми утворили Народну Раду. Таким чином у складі Верховної Ради з’явилася вперше за радянський період ніби опозиція – Народна Рада, яка мала 125. Верховна Рада першого скликання відрізняється від другої, може, не дуже, але від третьої страшенно відрізняться. Склад першої Верховної Ради складався із людей, які не мали своєї власності. Вони жили на заробітну плату. Це були секретарі обкомів, голови КГБ обласного, вони були більш ідейні. Ми з ними сперечалися, аде вони вступали в діалог з нами через те, що правда об’єктивна була на нашому боці, то вони признавали за нами рацію».

16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР проголосила Декларацію про державний суверенітет. Цей документ став основою для проголошення Україною незалежності 24 серпня 1991 року та ухвалення Конституції в 1996 році.

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG