Доступність посилання

ТОП новини
17 Листопад 2018, Київ 12:35

Баксанський прецедент


Слідчий комітет генеральної прокуратури Російської Федерації кваліфікував вибух на Баксанській гідроелектростанції у Кабардино-Балкарії як диверсію, а не як терористичний акт.

Диверсія – слово з давно вже призабутого арсеналу радянських пропагандистів 30-х років минулого століття. Тоді всі негаразди, які відбувалися в промисловості країни соціалізму, характеризували як диверсії.

Однак важливим є не те, як охарактеризували напад невідомих на Баксанську ГЕС. Важливо те, що генеральна прокуратура Росії не бажає визнавати факт тероризму.

Адже визнати те, що відбулося в Кабардино-Балкарії тероризмом, означає поставити під сумнів усі заяви Дмитра Медведєва і Володимира Путіна щодо стабілізації ситуації на Північному Кавказі.

Дійсно, залишається тільки дивуватися – стабілізація наступила, а на Кавказі відбувається те, що раніше можна було б побачити хіба що у голлівудських бойовиках. Злочинці вбивають співробітників охорони станції, б’ють працівників ГЕС і застосовують до них тортури, щоб дізнатися, де розташоване важливе для функціонування станції обладнання.

Можна сказати, що росіянам ще пощастило. Баксанська ГЕС – це маленька і дуже стара станція, яка працює на мінімальних можливостях. Якщо б злочинці спробували підірвати таку ГЕС, як, скажімо, Саяно-Шушенська – наслідки могли б бути катастрофічними.

Що сприяє терору

Можна, звичайно, сказати, що ми маємо справу з поодиноким випадком. Що побоюватись нових диверсій на інших гідроелектростанціях Російської Федерації не варто.

Однак та легкість, з якою злочинці захопили машинний зал Баксанської ГЕС, засвідчує: якщо терористи побажають організувати техногенну катастрофу, вони її організують. Недбалість у створенні сучасної системи безпеки, корупція, байдужість – все це сприяє терору.

Однак головне, що йому сприяє, це невирішеність ситуації на Північному Кавказі. Можуть сказати: а як це стосується терористів? Вони ж фанатики, їм ніякого вирішення ситуації не потрібно. І з цим важко не погодитись, проте неврегульована соціальна ситуація, бідність населення, зухвалість еліти – все це сприяє терору і посиленню радикальних настроїв.

Молоді люди просто не можуть знайти собі пристосування у сучасному російському суспільстві і стають легкою здобиччю ісламістських радикальних угруповань. А населення? Воно цим молодикам співчуває. Бо бачить навколо знахабнілих можновладців, жебрацьке існування, відсутність перспектив. Бо коли така людина з Кавказу приїздить до Москви, Ставрополя чи Санкт-Петербурга, вона стає легкою здобиччю корумпованого міліціонера, який ставиться до неї не як до громадянина Російської Федерації, а як до можливості отримати хабар невідомо за що.

Нещодавно я прочитав у одному з російських журналів чудовий репортаж про те, як його автор перетинав контрольно-пропускні пункти на адміністративних кордонах республік Північного Кавказу. І всюди стикався із намаганням витрясти з людей якомога більше грошей.

Ну як після цього, особливо, коли ти молода неосвічена людина, не почати прислуховуватись до тих, хто умовляє тебе йти до лісу, хто говорить, що ця країна тобі чужа, що нормальне життя буде лише у ісламському халіфаті... А подивишся телебачення – там вгодовані політики розповідають, як у тебе все добре.

У такій ситуації дивно не те, що диверсія на Баксанській ГЕС відбулася, а те, що раніше не було спроб спровокувати у Росії техногенну катастрофу.

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода
  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

Ваша думка

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG