Доступність посилання

ТОП новини

Німеччина запроваджує реабілітаційну програму для екс-ісламістів


(архівна фотографія) Працівники федеральної поліції затримали члена ісламістського терористичного угрупування за підозрою в організації теракту, Карлсруе, 5 вересня 2007 року

Німеччина – У Німеччині вирішили теж звернутися до нетрадиційних методів боротьби з ісламістським тероризмом. Подібні програми вже існують у Нідерландах і Великобританії. Для тих ісламістів, які захотіли відректися від насильства й повернутися до легального життя, Федеральне відомство охорони Конституції пропонує скористатися анонімною телефонною лінією. Таким людям надаватиметься професійна допомога.

HATIF – так називається нова програма. У перекладі з арабської це слово означає «телефон». Але насправді п’ять літер – це скорочення повної німецької назви проекту, яку можна перекласти приблизно так: «Розпрощатися з тероризмом й ісламістським фанатизмом».

Суть ідеї пояснив президент Федерального відомства захисту Конституції Гайнц Фромм: «Ми пропонуємо гарячу телефонну лінію, електронну пошту для людей, які потрапили під вплив фундаменталістсько-ісламістських терористичних структур».

У Федеральному відомстві захисту Конституції наголошують, що така програма не спрямована на те, щоб спонукати людей відвернутися від ісламу. Ініціатива не дає жодних теологічних оцінок ісламської віри, а покликана допомогти людям, які опинилися під впливом фундаменталістів, знайти шлях повернення до легального життя.

Тим людям, які зречуться насильства, при потребі допоможуть змінити місце проживання, їм нададуть підтримку при виконанні різних бюрократичних формальностей. Якщо колишні ісламісти побажають дістати шкільну освіту або професійну кваліфікацію, то й тут їм допоможуть. У випадку загрози їхньому життю німецькі правоохоронці готові вжити «відповідних заходів».

Мусульмани в Німеччині задоволені

У Центральній раді мусульман Німеччини привітали нову програму. Генеральний секретар цієї організації Айман Мазек зауважив: «Це рішення є, без сумніву, правильним. Іще два роки тому ми вимагали запровадження такої програми разом із іншими вимогами й ідеями і були дуже здивовані тим, що політики тоді так і не прислухалися до нас».

Водночас Мазек переконаний, що однієї програми, яку пропонує німецький уряд, замало. Він радить тісніше співпрацювати з мусульманськими організаціями в сфері політичної освіти.

Мазек переконаний, що тоді мусульманам буде легше помітити, якщо хтось намагатиметься використовувати їхню релігію заради досягнення ідеологічних цілей.

Деякі експерти налаштовані скептично


Однак не всі експерти переконані в ефективності нового проекту, зразком для якої слугувала програма для колишніх правих екстремістів. Ґетц Нордбрух, який досліджує іслам, звертає увагу на відмінності між ісламістами й неонацистами: якщо останні прагнуть «популяризувати» себе в усьому суспільстві, тобто вони не самоізолюються, то ісламістські фундаменталісти шукають швидше відмежування.

Отже, доходить висновку експерт, державна програма не є тією інстанцією, до якої б зверталися ті, хто перед тим розвернувся до суспільства спиною.

За даними Федерального відомства охорони Конституції, наприкінці минулого року в Німеччині нараховувалося 29 ісламістських організацій, які діють на всій території країни. Кількість ісламістів у Німеччині перевищила 36 тисяч.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG