Доступність посилання

ТОП новини

Енергоощадливість по-українськи


Київ – Експерти констатують: Україна витрачає втричі більше енергоресурсів на виготовлення одиниці продукції, ніж у середньому держави Європейського Союзу. Натомість Національне агентство України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів зазначає: в Україні, починаючи з 2000 року спостерігається стійке зменшення енерговитрат у галузі економіки. Експерти ж наголошують, що це пов’язано з банальною економією, особливо газу, ціна на який, збільшується з року в рік.

Спроби діагностики основних недоліків української енергетики презентували експерти Міжнародного центру перспективних досліджень. Серед головних проблем вони назвали низьку енергоощадливість та спекулювання на тарифах.

Плачков: В Україні суцільний «тарифний блуд»

Зокрема, колишній міністр палива та енергетики Іван Плачков вважає тарифну політику в Україні «суцільним блудом»: «Абсолютно злочинна тарифна політика в нашій державі. Коли по газу вже декілька років платимо ціну, встановлену за рівнем споживання у попередній рік. Може, минулого року громадянин спожив 20 тисяч кубометрів, а цього року лише три тисячі? Чому він має платити за ціною минулого року? Це нецивілізовано!» – обурюється екс-міністр.

Експерт у галузі екології Дмитро Хара вважає, що чим більшими будуть тарифи, тим менше будуть витрачати енергії, а отже, і забруднювати навколишнє середовище. «Ми бачимо по газу. Коли в нас стала адекватна ціна на газ, ми стали споживати його на 40% менше, – говорить еколог. – Коли виросте ціна на електроенергію, то нам і половини реакторів не треба буде».

Україна просто спалює гроші – посол Швеції

Про необхідність зменшити енерговитрати України говорить і посол Швеції в Україні Стефан Гулгрен: «Те, що ви, в основному, робите – це спалюєте гроші. Зі збереженням енергії ви збережете свої гроші, – зазначає посол. – Це те, що ми зрозуміли в своїй країні багато років тому. Ми маємо альтернативні ресурси, але в нас немає вугілля, немає газу. Тому енергозбереження стало для нас дуже важливим».

Гулгрен вважає, що економію енергії можна забезпечити переходом на альтернативні джерела.

Експерт з екології Дмитро Хара розповів, що минулого року в Україні запровадили так званий «зелений тариф». Відтепер у всіх підприємств, які виробляють енергію з альтернативних джерел, ринок повинен гарантовано купити 100% їхнього продукту, за фіксованим тарифом. Але на ділі, щоб сьогодні під'єднати до загальної мережі хоча б невеликі потужності «зеленої енергетики», треба витрачати кілька сотень тисяч гривень.
  • Зображення 16x9

    Валентина Аксьонова

    Співпрацює з Радіо Свобода з травня 2010 року. Працює для програм «Свобода сьогодні», «Європейська свобода», «Ранкова свобода» та «Лінія уваги». З 2009 року автор та ведуча програми «Сурма» на Національному Радіо. Має досвід роботи в гарячих точках, зокрема в Грузії в серпні 2008 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG