Доступність посилання

ТОП новини

«Кримінальний мінімум»


Щоб крадій опинився у в’язниці, йому треба буде поцупити не менше 340 гривень. Міліція пропонує збільшити суму викраденого, за яку злодія можуть посадити за ґрати. Нині вона становить 86 гривень 90 копійок.

За твердженням представників Міністерства внутрішніх справ, міліція зараз працює краще, але крадіжок стає більше. І не лише тому, що злочини виявляють активніше, а тому, що мінімальні «кримінальні» суми викраденого є заниженими. А це впливає на статистику.

З 907 до 60 гривень

Протягом першого півріччя нинішнього року зареєстрували 125 тисяч крадіжок - на 74 тисячі більше, ніж торік. Тоді мінімальна сума для настання кримінальної відповідальності була у понад десять разів більшою, ніж зараз. (Торік Верховна Рада внесла зміни до Кодексу про адмінправопорушення і розміри завданого мінімального збитку для настання кримінальної відповідальності різко скоротилися - з 907 гривень 50 копійок до 60 гривень 50 копійок).

Заступник міністра внутрішніх справ України Василь Фаринник пропонує іншу мінімальну суму для настання кримінальної відповідальності – 340 гривень. «Міліція за копійку саджати не буде. Колись формально можна було, а зараз не можна буде. Зареєстровані законопроекти говорять про те, що мінімальний розмір викраденого чужого майна для настання кримінальної відповідальності має бути 340 гривень. Злочином буде вважатися менша викрадена сума лише в тому випадку, якщо його скоїла група. Тобто напали і вкрали на 300 чи 100, але їх було двоє чи троє», - пояснив чиновник.

У киянки Інги в метро поцупили гаманець. До міліції дівчина не зверталася - занадто мала крадіжка, більше мороки із оформленням заяви. Але Інга вважає, що адміністративним покаранням злодіїв не приструниш. «Я вважаю, що це має бути тюрма або виправні роботи. Адже крадії заробляють собі таким чином на життя, зазвичай не епізодично. Коли він попадеться знов, він зможе домовлятися, платити штраф… Це не є покарання нормальне для такого типу злочинців. Якщо вони потрапляють до відділку вдруге, то це значить, що людина систематично займається крадіжками і має бути ізольована від суспільства на деякий час», - говорить дівчина. І додає: якби піймали того злодія, який вкрав її гроші, вона б виступала за його суворе покарання.

«Дозвіл на крадіжки»

Збільшення мінімальної суми викраденого, за якою настає кримінальна відповідальність, - безглуздя. Це стверджує, зі свого боку, колишній заступник міністра внутрішніх справ, нині опозиційний народний депутат
Геннадій Москаль. На його думку, крадіжка є крадіжкою і встановлення якихось коефіцієнтів тут – виправдання злодія. «Ну як може держава встановлювати суму до якої можна красти, а після якої не можна? Це просто якийсь дозвіл на крадіжки! Наведу приклад: в селі дядько має 20 овець (вівця в селі більше 300 гривень не коштує). Беруть якісь люди і крадуть кожну ніч у нього по вівці. Їх піймають - адміністративна відповідальність, яка не передбачає навіть оперативно-розшукових заходів. За 20 днів вони 20 овець вкрали, і нема жодної відповідальності!», - обурюється депутат.

При цьому Геннадій Москаль вважає, що важлива не певна сума, після викрадення якої можна саджати крадія. Передусім мають значення обставини скоєння певного злочину. «Слідчий чи працівник органу дізнання має дивитися, що це за сім’я, який у неї матеріальний достаток, чи викрадена річ представляє для неї цінність. Крім того, якщо це 7 разів судимий чоловік, то він може вкласти алюмінієву виделку - і його треба притягнути до кримінальної відповідальності, бо він потенційно є небезпечним для суспільства», переконаний Москаль.

Тим часом у міліції запевняють, що готові працювати за будь-якого мінімуму збитків, після якого крадія можна саджати за ґрати.

Покарання за крадіжку, навіть ста або двохсот гривень, має бути невідворотним. Але якщо йдеться, наприклад, про підлітка, який вперше вчинив такий злочин, варто обійтися без тюремного терміну, говорить правозахисник Дмитро Гройсман. «Тут мають застосовуватися, особливо для неповнолітніх (і вони застосовуються) різні види примирення, компенсації відшкодування, медіації. А ув’язнення це надзвичайно серйозне покарання, і його не так і часто застосовують у такій категорії справ».

За офіційними даними, рівень злочинності в Україні зріс цього року майже на третину. І у два з половиною рази збільшилася кількість крадіжок. За крадіжку чужого майна Кримінальний кодекс України передбачає штраф до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 85-ти гривень) або виправні роботи до двох років, або ув’язнення до трьох років. Саме стільки часу може провести за ґратами людина, яка вкрала, наприклад, навушники або поцупила у супермаркеті пару пляшок вина.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG