Доступність посилання

ТОП новини

Польща вшановує річницю Варшавського повстання


У Польщі в неділю вшановували річницю Варшавського повстання 1944 року, наймасштабнішого на окупованих нацистською Німеччиною територіях.

У святкуванні річниці повстання взяли участь ветерани тих подій, керівники польської держави, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

У повстанні, яке почалося 1 серпня 1944 року і протривало 63 дні, до 2 жовтня, загинуло понад 15 тисяч повстанців і ще від 150 до 200 тисяч цивільних мешканців Варшави.

Бійці польської некомуністичної Армії Крайової, головної повстанської сили на території окупованої Польщі, розраховували протриматися лише кілька днів, доки на допомогу не прийде радянська Червона армія, яка вже вела наступ неподалік.

Але однією з цілей повстання було проголосити в Варшаві владу некомуністичного польського Уряду у вигнанні, перш ніж Червона армія приведе з собою створений в СРСР на противагу цьому урядові маріонетковий комуністичний Польський комітет національного визволення.

Як вважають, саме тому Червона армія зупинила свій наступ за кількасот метрів від повстанців, на іншому березі Вісли, і вичікувала, поки нацисти розправляться з повстанням.

Радянські війська ввійшли з правобережних передмість до лівобережної частини Варшави тільки в січні 1945 року, коли нацисти як помсту за повстання практично повністю знесли стару частину міста й навколишні райони.

За часів соціалістичної влади цю правду про Варшавське повстання всіляко приховували.
XS
SM
MD
LG