Доступність посилання

ТОП новини

Уряд Польщі вирішив збільшити податки


Прем’єр-міністр Дональд Туск
Прем’єр-міністр Дональд Туск

Варшава – У Польщі точаться бурхливі дискусії про урядові плани наповнення державного бюджету. Ці дискусії спричинені непопулярними рішеннями уряду Дональда Туска, які мають утримати позитивні тенденції в економіці країни. Туск вважає, що непопулярні кроки його уряду допоможуть зберегти так званий ефект зеленого острова, тобто стабільну економічну ситуацію Польщі в час глобальної економічної кризи.

Для більшості поляків неофіційна інформація у ЗМІ про те, що їм слід сподіватися цілої низки непопулярних рішень уряду, була як грім з ясного неба. Зокрема, зменшення податкових пільг для сімей із дітьми, ліквідація допомоги після народження дитини, підвищення податку на додану вартість тощо. Тож, перш ніж голова уряду офіційно висловився з приводу таких чуток, у Польщі вибухнуло суспільне невдоволення.

Медіа і опозиційні політики нагадали полякам, що Туск, приступаючи до обов’язків прем’єра, обіцяв зменшити податковий тиск. У пам’яті поляків свіжі й висловлювання Тускового однопартійця, нещодавно обраного президента Польщі Броніслава Коморовського. Він також говорив про необхідність зменшення податків. Більше того, Коморовський обіцяв нові пільги та зростання зарплат у бюджетній сфері.

Тускові також нагадали, що невдовзі у Польщі мають відбутися вибори до органів місцевого самоврядування, а згодом і парламентські вибори. Тим самим прем’єрові дали зрозуміти, що очолювана ним партія «Громадянська платформа» може втратити прихильників.

То який колір справжній?


Тож коли поляки, нарешті, дочекалися прес-конференції Туска, вони почули, що наразі уряд не вдаватиметься до радикальних заходів зі зменшення дефіциту державного бюджету. Третього серпня на спеціальному засіданні кабінету міністрів було ухвалене рішення про збільшення ставок ПДВ. Зокрема, податок на додану вартість, яким обкладається більшість послуг та продуктів зріс із 22 до 23 відсотків. Із 7 до 8 відсотків зросла ставка ПДВ у тій групі товарів, де серед іншого є ліки. За підрахунками уряду, такі заходи спричинять надходження до бюджету від 5 до 7 мільярдів злотих.

Туск заспокоює поляків: « Цей метод відносно найменш болісний для громадян, та він наповнює бюджет держави таким чином, що збереже Польщу від небезпечного рівня заборгованості».

Проте опозиція, працедавці й профспілки різко критикують рішення уряду. Вони стверджують, що навіть мінімальне підвищення ставок ПДВ вдарить по найбідніших, адже зростуть ціни на продукти та ліки. Зокрема подорожчають м’ясо, риба, овочі та фрукти.

Таку думку поділяють польські ліві. Урядовий фінансовий план критикує Марек Вікінський один із чільних політиків Союзу лівих демократів. Він нагадує про обіцянки польської партії влади під час недавньої президенської кампанії. «Поляки сподівалися, що повернувшись із відпусток, дістануть підвищення зарплат, що студенти матимуть обіцяні пільги. А натомість вони отримають вищі ціни у магазинах, вищі рахунки за газ, за електроенергію», – каже Марек Вікінський. Він вважає, що підвищення ставок ПДВ – це тільки купівля часу для партії влади перед парламентськими виборами. Мовляв, після виборів можна сподіватися наступних непопулярних кроків влади з наповнення бюджету.

У свою чергу деякі політики найбільшої опозиційної польської партії «Право і справедливість» іронізують, що вже тепер є підстави засумніватися в тому, чи «польський острів» насправді такий зелений, як про це каже уряд Дональда Туска.

Невдоволені урядовим планом наповнення бюджету й пересічні поляки. За даними опитувань громадської думки, лише кожен сьомий із опитаних погоджується з рішенням уряду про збільшення ПДВ.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG