Доступність посилання

ТОП новини
22 Жовтень 2018, Київ 03:16

Іван Сірко – герой чи злочинець-анархіст


Іван Сірко

Анастасія Здорикова Київ – Через 330 років після смерті постать Івана Сірка в історії досі неоднозначна. Хто він, той козацький ватажок, що підписався під легендарним листом на картині Іллі Рєпіна «Козаки пишуть лист до турецького султана»? Вусатий отаман, що сидить поруч із писарем, примруживши очі й стискаючи в руках люльку.

Найсильніший характерник – так величають Сірка історики й фольклористи. За легендами, характерники долонями зупиняли кулі, керували стихією, були носіями езотеричного знання.

Марія Морозенко, дослідник біографії Івана Сірка, так пояснює значення слова «характерник»: «Характерник – це людина, яка генетично передана від волхвів, від цілителів. Вони відкрили завісу потаємного і могли керувати своїм тілом».

За словами пані Морозенко, своє прізвисько Сірко отримав також завдяки неабияким характерницьким здібностям. Цей козацький ватажок одержав 55 перемог і не зазнав жодної поразки у баталіях проти османських військ.
Іван Сірко відстоював Україну. Він знав, що ці люди, що не мають святині-України, принесуть знищення на свою ж рідну землю


Серед істориків досі точаться суперечки, чи воював отаман Сірко на боці французів у 30-річній війні. Історик Федір Шандор пропонує дотримуватися фактажу: «У цьому брав участь Михайло Хмельницький. А про те, чи брав Сірко, то цього не було».

Ім’ям отамана турецькі матері лякали дітей

Проте загальновідомим є інший фрагмент біографії Сірка: під час одного з переможних походів на Османську імперію Іван Сірко стратив українських бранців, що довгий час прожили у турецькому рабстві й відмовилися повертатися на батьківщину. Такий вчинок Сірка породжує чергову дискусію серед істориків: ким саме є козаки? Героями чи злочинцями-анархістами?

Марія Морозенко переконана, що Сірко знав: діти бранців врешті-решт стануть лютими ворогами козаків, яничарами: «Іван Сірко відстоював Україну. Він знав, що ці люди, що не мають святині-України, принесуть знищення на свою ж рідну землю».
І Робін Гуд, і Олекса Довбуш, і Кармелюк, і козаки були просто злодіями, які тікали від відповідальності


Зовсім іншої думки дотримується Федір Шандор. Він упевнений: смерть будь-якої людини вибачити не можна: «І Робін Гуд, і Олекса Довбуш, і Кармелюк, і козаки були просто злодіями, які тікали від відповідальності. Вже потім при Сагайдачному вони стали повстанцями і рушіями».

Знавці фольклорних переказів про Сірка розповідають: ім’ям отамана турецькі матері лякали дітей. Бусурманські вороги називали його «Урус-Шайтан», Сатана. Навіть після смерті характерник чинив дива: його правиця, яку він заповів відрубати після смерті, у 1812 році врятувала від знищення Москву. Зараз, за словами істориків, останки Сірка перебувають в Україні – на території Каховського водосховища.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG