Доступність посилання

ТОП новини
23 Лютий 2019, Київ 12:25

Хорватія видасть Сербії причетного до вбивства сербського прем’єра


Сретко Калинич, засуджений до 30-ти років ув`язнення за причетність до вбивства колишнього прем`єра Зорана Джинджича

Белград – Хорватія найближчим часом видасть Сербії Сретка Калинича, котрого белградський суд засудив до 30 років ув’язнення за причетність до вбивства колишнього прем’єра Зорана Джинджича. Рішення про екстрадицію підписав хорватський міністр юстиції Дражен Бошнякович. Йдеться про перший випадок видачі особи між двома країнами.

Ім’я Калинича стало відомим у березні 2003 року, після замаху на прем’єр-міністра Джинджича. Поліція тоді стверджувала, що він належав до злочинного угруповання котре скоїло цей та чимало інших злочинів.

Калинича засудили заочно до 30 років ув’язнення. В іншому процесі він отримав 40 років в’язниці, оскільки прокуратура довела його причетність до принаймні дев’яти вбивств. Вироки набули чинності.

Сербська преса пише, що Калинич був суворим ліквідатором та експертом із тортур. Він народжений в Хорватії і має її громадянство. А громадянином Сербії став у дев’яності роки на підставі участі у війні в підрозділах сербських добровольців. Це типова екс-югославська злочинна біографія: хуліган – доброволець – наркодилер – вбивця на замовлення – бізнесмен.

Невідомо, де Калинич перебував від 2003 року. Заарештували його на початку червня. Точніше, знайшли його пораненого в передмісті Загреба. Виявилося, що поранення завдав йому соратник Мілош Симович, із котрим разом переховувалися в Хорватії. Симовича, котрий також засуджений на 30 років в’язниці, через кілька днів затримали на сербському кордоні.

Чимало злочинців у регіоні мають подвійне громадянство. Закони колишніх югославських республік досі забороняли видачу своїх громадян іншим країнам. Та нещодавно Сербія і Хорватія підписали угоду про екстрадицію осіб, засуджених за організовану злочинність. Отож, немає перешкод для видачі Калинича. А Хорватії він не потрібний, оскільки немає доказів, що він там скоїв злочини.

На Калинича чекає «супермодерна» в’язниця

Згідно із сербським законом, кожний, хто був засуджений заочно, має право на повторний процес. Експерти заявляють, що Калинич у новому процесі не буде в змозі спростувати свою причетність до замаху на Джинджича та до інших вбивств, оскільки вироки в згаданих процесах були винесені на підставі неспростовних доказів, зізнань учасників та заяв свідків.

Поліцейських та прокурорів цікавлять подробиці про щонайменше 10 досі нез’ясованих вбивств у Белграді, оскільки в них впізнали, як кажуть, «злочинний почерк» Калинича.

Калинич відмовився оскаржити рішення про екстрадицію. Засоби масової інформації дають кілька пояснень. Деякі газети пишуть, що Калинич хоче побачити свою доньку, котра народилася після його втечі з Сербії. Інші стверджують, що він боїться, що його ліквідують у хорватській в’язниці. Висловлено також припущення, що Калинич упевнений, що з сербської в’язниці легше втекти, аніж із хорватської.

У Сербії нещодавно побудували «супермодерну» в’язницю для осіб, котрі засуджені на 40 років. У ній наразі перебуває лише один в’язень – це Милорад Лукович Леґія, організатор замаху на прем’єра Джинджича. Ймовірно що там незабаром опиниться й Калинич. В’язницю називають «сербським Алкатразом». Вона побудована так, що в’язні не зможуть навіть бачити один одного.
  • 16x9 Image

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкує матеріали про Україну.

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG