Доступність посилання

ТОП новини

Німецький міністр зазіхнув на загальний військовий обов’язок


Німеччина – Меншою, але натомість ефективнішою має бути армія, вважає міністр оборони Німеччини Карл Теодор цу Ґуттенберґ. Він запропонував відразу п’ять концепцій реформування Бундесверу, які передбачають і зупинення загального військового обов’язку. Збройні сили ФРН постали перед найбільшою реформою за 55 років своєї історії.

Учасникам владної в Німеччині християнсько-ліберальної коаліції не бракує тем для дискусій після повернення з літніх відпусток. Вкрай палкі дебати очікуються й навколо питання про реформування Бундесверу. Далеко не всі політики у владному таборі в захваті від пропозицій міністра оборони.

Карл Теодор цу Ґуттенберґ представив цього тижня парламентським фракціям владної коаліції відразу п’ять моделей майбутньої армії. Голова оборонного відомства не став приховувати, якому саме варіантові він надає перевагу.

«Це модель, втілення якої врешті-решт призведе до того, що армія стане меншою за чисельністю, але ефективнішою», – сказав цу Ґуттенберґ у розмові з журналістами в Берліні.

На службу в армію добровільно


Йдеться про скорочення Бундесверу приблизно на третину, до 170 тисяч військовослужбовців, і перетворення загального військового обов’язку на добровільне проходження тимчасової служби в армії. При цьому пропонується в Основному Законі не скасовувати параграф про загальний військовий обов’язок, а лише зупинити його дію. Цу Ґуттенберґ переконаний, що службу в армії можна зробити настільки привабливою, щоб молоді люди самі хотіли йти до Бундесверу.

Підтримку німецький міністр оборони знайшов із боку партнерів у владній коаліції – лібералів. Зокрема, експерт із питань безпеки фракції вільних демократів у Бундестазі Ельке Гоф аргументувала так: «Зараз нам доводиться мати справу з армією чисельністю в 250 тисяч осіб, включно з призовниками. При цьому виконання завдань, які нині стоять перед Бундесвером, ми можемо доручити лише семи тисячам. Така диспропорція не є нормальним явищем. Крім того, третина військовослужбовців Бундесверу зайнята виключно підготовкою призовників», – сказала Гоф.

Німецький міністр оборони переконаний, що реформа Бундесверу допоможе нарешті ліквідувати слабкі місця німецької армії та пристосувати її до сучасних вимог. Ще один ефект від запропонованих перетворень – заощадження коштів на утримання армії.

Думки християнських демократів розійшлися

Пропозиції голови оборонного відомства викликали, однак, не лише схвальну оцінку в лавах владних партій. Прем’єр-міністр федеральної землі Нижня Саксонія, християнський демократ Давід МакАлістер закликав провести на партійному рівні ґрунтовну дискусію стосовно реформування Бундесверу. Він нагадав, що, починаючи від 1955 року, Християнсько-демократичний союз завжди був партією, яка виступала за загальний військовий обов’язок.

Інший християнський демократ, Роланд Кох, зауважив, що, попри складну ситуацію з державними фінансами, слід попіклуватися про те, щоб армія й надалі зберігала тісний зв’язок із суспільством.

На рівні федеральних земель висловлюється також побоювання, що фактичне скасування загального військового обов’язку призведе до закриття казарм, а значить, і до скорочення робочих місць.

Канцлер Німеччини Анґела Меркель поки що утрималася від оцінок пропозицій, зроблених її міністром. Як повідомив офіційний речник голови уряду, остаточне рішення вона ухвалить після проведення інтенсивних політичних дискусій.

Водночас Меркель привітала «нове мислення» в питанні реформування Бундесверу.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG