Доступність посилання

ТОП новини
19 Січень 2019, Київ 05:13

Все менше білорусів говорять рідною мовою


Мінськ – У Білорусі оприлюднені підсумки перепису населення 2009 року. Вони свідчать про загальне зменшення населення в країні та скорочення частки тих, хто говорить білоруською мовою.

На сьогодні треба забути про цифру 10 мільйонів мешканців Білорусі, яка входила до всіх енциклопедій. Населення Білорусі тепер становить 9 з половиною мільйонів осіб, при тому, що 10 років тому тут жило 10 мільйонів 45 тисяч осіб.

Середня щільність населення в Білорусі нині становить 46 осіб на квадратний кілометр. Для порівняння, в Україні ця цифра набагато більша: 76 осіб на квадратний кілометр.

Зменшення населення – це головна негативна демографічна тенденція в Білорусі. Але не єдина. У Білорусі за 10 останніх років майже на 10 відсотків зменшилася частка одружених чоловіків та жінок, причому на 1000 чоловіків тут припадає 1150 жінок, суттєво зросла кількість розлучених. Збільшилась частка пенсіонерів, і дуже зменшилася кількість дітей, майже на 30 відсотків.

Крім цього, треба додати, що три четверті населення Білорусі наразі живе у містах, частка сільського населення впала більше ніж на 5 відсотків.

Змінився і національний склад населення Білорусі.

Так, частка білорусів виросла із 81 до 84 відсотків, представників національних меншин стало менше. Зокрема, частка росіян знизилася з 11 до 8 відсотків. Менше стало і українців, їхня частка в загальній кількості населення Білорусі впала з 2,4 до 2 відсотків, якщо раніше в Білорусі жило 237 тисяч українців, то тепер українська діаспора тут нараховує близько 190 тисяч осіб.

Лише 23 відсотка осіб заявили, що спілкуються білоруською

Більшість населення вважає рідною білоруську мову – 53 відсотки, але це значно менше, ніж було 10 років тому – майже 74 відсотки. Лише 23 відсотки білорусів тепер заявили, що спілкуються вдома білоруською мовою, 10 років тому таких було 37 відсотків. Більшість населення Білорусі розмовляє російською.

Представники Товариства білоруської мови називають цю тенденцію негативною, вона може привести до виведення з обігу білоруської мови за 20-30 років. Товариство пояснює це активною політикою русифікації, яку проводить влада Олександра Лукашенка упродовж 16 років, скороченням шкіл, а також книг та ЗМІ на білоруській мові, і взагалі виведенням її на периферію громадського життя, до розряду непрестижних, як це було в часи СРСР.

Невеликий відсоток білоруськомовних існує, дякуючи сільському населенню, у Мінську рідною білоруську мову назвали лише 35 відсотків громадян.

Незалежна мінська газета «Наша ніва», оцінюючі підсумки перепису 2009 року, з сумом констатувала, що і кількість мешканців Білорусі, і частка білоруськомовних скорочується.

«Але це загальна тенденція для Східної Європи. Зменшується не лише населення Білорусі, але й Росії, України, Литви, Латвії. А ось рідну мову втрачають лише білоруси. В інших країнах, навпаки, відбувається національна консолідація», – пише газета.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG