Доступність посилання

ТОП новини

До школи без «мобілок» – вимога чеських вчителів


Прага – Минає перший тиждень нового навчального року. В Чехії він пройшов під знаком реформ, які готує Міністерство освіти цієї країни. В одному з головних пунктів нового законопроекту, над яким розпочали роботу фахівці, розглядають можливість заборони вживання мобільних телефонів під час навчання у школах. Також запроваджуються три нові предмети – етичне виховання, танець і кіно.

Кібернетичне приниження – так мовою високих технологій називається нині найбільша проблема, яка постала перед учителями в Чехії. Мобільний телефон є не лише засобом оперативної комунікації, але й фотоапаратом чи магнітофоном. Зрозуміло, цими можливостями сучасних «мобілок» користуються чеські школярі і в школі. Не користуються, а зловживають новими технологіями, волають чеські вчителі і вимагають змінити ситуацію, закріпивши цю зміну в законі.

Чеські газети наповнені розповідями про фотографії в інтернеті, на яких учителі зафіксовані в, скажімо, неприємних ситуаціях, наприклад, коли вчитель кричить і розмахує руками, чи коли старша за віком учителька схиляється над столом, чи як переодягаються учні або вчителі перед уроком фізкультури. За мить ці, часто аж надто відверті факти стають здобутком тисяч зацікавлених. Це знущання, заявляють вчителі, вимагаючи заборонити використання мобілок у школах з метою покласти край приниженню посади вчителя.

Замість закону – договір між школою і батьками?

Саме цю проблему має вирішити новий закон, з проектом якого виступила чеська Асоціація педагогів середньої школи. Її пропозиція – укладати договір між учителем і батьками учня, який би закріпляв за вчителем право відібрати у школяра мобільний телефон у разі, якщо він перешкоджає навчанню. Та положення цього законопроекту Міністерство освіти поки що вивчає, повідомив Радіо Свобода речник міністерства Вацлав Коуколічек.

«Зараз є можливість укласти порядок користування мобільними телефонами у загальних «Правилах навчання в школі», – каже він. – Також цю проблему можуть частково вирішувати угоди між батьками і школою, які могли б встановити порядок використання мобільних телефонів. Саме міністерство не вважає потрібним впроваджувати цей пункт до нового закону про школи».

Тобто, нового закону, який би забороняв користування мобілками у школі, найближчим часом, очевидно, не буде. Зате вже тепер учитель може домовитись із батьками, що відбиратиме в учня телефон у разі, якщо той ним зловживатиме.

Проблемою кібернетичного приниження вчителів у школах почала займатись у Чехії також і спеціальна група психологів, які після закінчення роботи мають викласти свої рекомендації, зокрема і щодо «мобілок».

І ще одна зміна прийшла цього року до чеських шкіл: нові факультативні предмети – етичне виховання, кіно і танець. Ці предмети вчителі можуть, але не мусять включати до програми, хоча інтерес до них значний, особливо до етики.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG