Доступність посилання

ТОП новини

СБУ вилучила документи істориків «Тюрми на Лонцького» – повідомлення


Працівники Служби безпеки України вчора й сьогодні проводили несанкціонований обшук у кабінетах істориків Національного музею «Тюрма на Лонцького» у Львові і вилучили низку документів, повідомив львівський Центр досліджень визвольного руху.

За цим повідомленням, вилучено 2 ноутбуки, 1 жорсткий диск, паперові копії історичних документів із кабінетів науковців.

Вилучено також відеосвідчення дисидентів, записані дослідниками протягом 2009–2010 років.

При цьому представники СБУ не показали жодних санкцій на обшук, мовиться в повідомленні.

Документів, що містять державну таємницю, не знайдено, проте все вилучене відправили на «додаткову експертизу» у центральний апарат СБУ в Києві.

Як заявив історик музею Ігор Дерев’яний, слова якого наведено в повідомленні, «жодних державних таємниць у вилучених документах немає і не може бути».

«Проте ці вилучення – спроба зупинити дослідницьку діяльність науковців та поширення документів», – сказав він.

Минулого тижня працівники СБУ затримували й допитували директора Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» у Львові історика Руслана Забілого і вилучили і в нього низку документів.

Відтак в СБУ заявили, що Забілий «несанкціоновано збирав відомості, що становлять державну таємницю, з метою передачі третім особам» і що ці відомості «жодним чином не стосуються його наукової діяльності та історичних досліджень». Проти нього порушено кримінальну справу «за фактом підготовки до розголошення … відомостей, що становлять державну таємницю».

Дослідники при цьому звертають увагу, що коло документів, які становлять державну таємницю, обмежене законом, і історичних документів серед них немає.

Музей «Тюрма на Лонцького» входить до структури СБУ, бо розміщується у колишній в’язниці КДБ. Попереднє керівництво України ініціювало передачу цього закладу Інститутові національної пам’яті, проте за нової влади цей процес зупинили.
XS
SM
MD
LG