Доступність посилання

ТОП новини

Форум видавців у Львові відкривається на тлі старих проблем


Останні приготування до форуму

Львів – Сьогодні у Львові розпочинається 17 Форум видавців. Цього разу ще більше різноманітних акцій, презентацій і автограф-сесій – загалом понад 350. І ще більше учасників – літераторів і видавців. 17-ий Форум запросив і 17 спеціальних гостей із усього світу. Вже учора ввечері у рамках Форуму стартував 5-ий міжнародний літературний фестиваль.

На чотири дні Львів перетвориться на книжкове місто. Письменники й видавці з різних міст України, а також зі світу приїхали, щоб презентувати нові книжки, познайомитись, дискутувати про літературні процеси і, звісно, розповісти про проблеми. Для Львова Форум – це подія року. Львів’яни, незважаючи на кризу у видавництві, підняли ціну за оренду помешкань у центральній частині міста удвічі.

Амбітна пропозиція: Львів – книжкова столиця світу

Письменники брати Капранови приїхали з доволі амбітною пропозицією: об’єднати львів’ян, владу, творчих особистостей довкола програми «Львів – книжкова столиця світу» у 2014 або 2015 році. Власне такий статус визначає ЮНЕСКО.

Попри те, що ідея чудова, вона б мусила одержати підтримку передусім уряду, зазначила президент Форуму Олександра Коваль. Бо мала б бути розвинена відповідна інфраструктура, відбуватись упродовж року літературні фестивалі, ярмарки, словом – книжкові дійства.

Наразі Львів до надання такого статусу не готовий. До того ж, на державному рівні українська книжка в Україні не має належного ставлення . За 17 років існування Форуму видавців так і не став впливовим. Бо дискусії, пропозиції, інтелектуальні розмови про нові книжки, авторів, податки, низький продаж книжок, високі ціни рік у рік влада не чує. Відтак для популяризації української книжки у державі практично нічого реального не робиться, про це щороку говорять учасники книжкового форуму. На одного українця у рік видається менше однієї книжки. Люди мало читають, про це постійно наголошується на Форумі.

На 17 книжковому Форумі знову помітно велику кількість перекладів на українську авторів зі світовими іменами. Натомість у світі майже не перекладають іноземними мовами сучасних українських письменників. Проблема не в тому, що немає гарних і яскравих українських літераторів, зауважила президент Форуму видавців Олександра Коваль.

«Справа в тім, що видавництва майже не займаються промоцією книжок і авторів. Тому ніхто й не знає. Варто пам’ятати, що у світі кожна країна передусім підтримує і любить свого письменника, а перекладають дуже уже відомих літераторів з інших країн», – каже Коваль.

Українським письменникам потрібна промоція

Натомість і в Україні знають дуже мало письменників, за винятком кількох імен. Цього року на заходах Форуму найчастіше зустрічається прізвище письменника Юрія Андруховича, буде ще одне відоме ім’я в сучасній українській літературі – Оксана Забужко, яка не закінчила до Форуму книжку-листування з Юрієм Шевельовим, а виступ матиме на сцені львівської філармонії.

Форум видавців не відкриває нових талановитих імен, не творить нових літературних зірок. Якщо презентації талановитих літераторів і відбуваються, то на них присутня невелика кількість людей. Бракує промоції, ці імена не розкручені. Так пояснюють видавці. Координатор літературного фестивалю Неллі Клос каже, саме їхній захід сприяє популяризації літературних імен.

Організатори форуму називають родзинками цьогорічного книжкового свята 17 спеціальних гостей. Серед них – Януш Леон Вишневський, автор бестселеру «Самотність у мережі», отець Ксаверій Кнотц, книжка якого «Секс, якого не знаємо. Для подружніх пар, які вірять у Бога» наробила шаленого галасу у Польщі. У рамках Форуму заплановані численні круглі столи, зокрема Радіо Свобода запрошує 18 вересня, о 15 годині в приміщенні Ратуші, на дискусію «Свобода як внутрішня необхідність» за участю відомих літераторів та публіцистів.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG