Доступність посилання

ТОП новини

Молодим польським фірмам допомагають... «ангели бізнесу»


Варшава – Польща стала тієї країною Центрально-Східної Європи, де найуспішніше розвиваються мережі приватних інвесторів, так званих «ангелів бізнесу». Дедалі частіше заможні бізнесмени з великим досвідом охоче приходять на допомогу малим і середнім підприємствам, що мають цікаві бізнес-плани.

Ідея «ангела бізнесу» прийшла до Польщі із Західної Європи. «Ангел бізнесу» – це особливий тип приватного інвестора, який власні фінансові надлишки інвестує в молоді перспективні фірми. Річ у тім, що підприємства-початківці не завжди можуть отримати банківські позики. Банки не хочуть ризикувати, коли грошей у них просять фірми, які щойно виникли.

Тож саме великий ризик – невід’ємна частина діяльності «ангелів бізнесу». Завдяки фінансовим вливанням «ангелів» молоді підприємства можуть швидко, впродовж двох-чотирьох років, розвинутися й повернути інвесторам суми навіть у кілька разів більші від вкладених.

Із метою координації своєї діяльності «ангели бізнесу» об’єднуються у мережі. У Польщі перша така мережа виникла сім років тому. Нині на території країни їх діє кілька. Діяльність «ангелів бізнесу» підтримує Європейська комісія. Вона фінансує проекти, спрямовані на вивчення ринку, а також та популяризацію діяльності інвесторів.

У Польщі молода фірма, що зуміє переконати «ангела» в перспективності свого бізнес-плану, здебільшого отримує від 100 до 500 тисяч злотих (тобто від 25 до 125 тисяч євро).

Запорука успіху – кадри та високі технології

Які ж іще, окрім цікавої бізнес-ідеї, критерії для отримання грошей від «ангела бізнесу»? Войцех Долковський, голова Польської асоціації ангелів бізнесу наголошує на важливості кадрового потенціалу фірми. «Найголовніше – це люди, – каже він. – Передусім потрібен колектив, який усім серцем відданий проекту. Ці люди не можуть працювати десь додатково, займатися трьома іншими проектами, шукати собі якихось додаткових «халтурок» на боці».

Як твердить Долковський, відповідальні, віддані проектові кадри – це гарантія того, що ризикує не тільки інвестор.

У Польщі, як і в інших країнах Європейського Союзу, «ангели бізнесу» найохочіше інвестують у фірми, що працюють у високотехнологічних галузях. Швидке повернення вкладених коштів гарантують такі галузі як інтернет-технології, телекомунікація, біотехнологія та інші.

Свого часу допомогою «Ангела бізнесу» скористався Лукаш Осовський, молодий підприємець із Ґдині. Його фірма займається виготовленням програм, що синтезують людську мову. Такі програми використовуються у телекомунікаціях. Крім того, вони стають у великій пригоді незрячим. Лукаш Осовський не забуває, що його фірма народилась зі студентської ініціативи, в яку повірили досвідчені підприємці. «З «гуртожитської» фірми ми стали фірмою, яку шанують у Польщі, – зауважує підприємець. – Із часом ми самі постарилися здобути марку фірми, яка йде далі, виграє міжнародні конкурси й творить продукти на найвищому світовому рівні».

Визнанням успіху польських «ангелів бізнесу» стало рішення про проведення в наступному році «Європейського конгресу ангелів бізнесу» у Польщі. Таке рішення ухвалила рада директорів європейської мережі «ангелів бізнесу» в Брюсселі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG