Доступність посилання

ТОП новини

Правляча партія Росії розбудовує партійні контакти на пострадянському просторі


Прага – Хоча «Єдина Росія» представляє себе вдома як правоцентристська партія, це не заважає їй проголошувати офіційне партнерство на пострадянських теренах з політичними силами різного спектру. Головне, щоб партнери, як кажуть росіяни, були готові до «прагматизму» у відносинах з Москвою. Дві такі угоди з політиками у Киргизстані і Молдові з’явилися цього місяця.

Напередодні парламентських виборів у Киргизстані, які мають відбутися 10 жовтня, колишній прем’єр Фелікс Кулов здобув важливого союзника – правлячу партію Росії. Киргизька партія «Ар-Намис» підписала угоду про співпрацю з партією «Єдина Росія», що контролює виконавчу і законодавчу гілку у сусідній державі і яку очолює найвпливовіший російський політик – прем’єр Володимир Путін.

У середині вересня єдинороси уклали ще одну подібну угоду – з Демократичною партією Молдови під проводом колишнього комуніста Маріана Лупу.

«Нам потрібна співпраця, а не конфронтація з Росією. По-друге, Молдова не може і не буде ігнорувати Росію. По-третє, ми маємо бути прагматичними і конструктивними, якщо хочемо найкращого для громадян Молдови», – заявив Лупу після повернення з Москви.

Молдова проводить парламентські вибори у листопаді і, на думку оглядачів, Кремль намагається вбити клин між Лупу і прозахідною коаліцією, яка нині керує у Кишиневі.

З Януковичем Росії просто
Віктор Янукович виступив на З’їзді «Єдиної Росії» 26 листопада 2005 року


Все починалося з 2005 року, коли єдинороси підписали угоду з українською Партією регіонів. Її лідер згодом став Президентом України. Голова закордонного комітету Державної Думи Росії і голова комісії «Єдиної Росії» з міжпартійних зв’язків Костянтин Косачов каже Радіо Свобода, що Росії простіше працювати з новим українським керівництвом.

«Для нас цілком зручний будь-який Президент України, який реально орієнтується на інтереси України. Інтереси України, як мені здається, пан Ющенко трактував помилково, він вважав, що інтереси України полягають у тому, щоб максимально відірватися від Росії і піти на Захід і саме тому нам з ним було важко. З паном Януковичем нам просто, тому що він набагато точніше та адекватно розуміє власні інтереси України», – говорить Косачов.

Подібний сценарій зміни влади Москва хоче бачити й в Грузії. Там єдинороси співпрацюють з опозиційних рухом «За справедливу Грузію» колишнього прем’єра Зураба Ногаїделі.

«Без фінансового вливання така річ не вийде»

Грузинський політолог Олександр Ронделі зауважує, що і ця політична сила, і Демократична партія у Молдові мають дуже сучасні сайти в інтернеті.

Оглядач припускає, що тут не обійшлося без підтримки російських партійних побратимів. Ронделі вважає, що Росія дедалі частіше реалізує свої державні інтереси не через урядові канали, а через партійну структуру.

«Якщо думати, що це спроба впливати на внутрішнє становище в Грузії і протиставляти владі проросійську опозицію, можна також вважати, що без фінансового вливання така річ не вийде».

До російського видання журналу «Ньюсвік» нещодавно потрапив закритий документ російських дипломатів, в якому мовиться, що Росія більше не розглядає світ як друзів і ворогів, а виключно як сферу інтересів. Серед завдань – активно залучати Україну до орбіти економічної співпраці з Росією, та сприяти просуванню російського бізнесу в Киргизстані. Робити це рекомендують і формальними, і неформальними методами.
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG