Доступність посилання

ТОП новини

Американські вчені відкрили планету, де може бути життя


Прага – Спроби людства знайти життя у всесвіті не вщухають. Американські вчені заявляють про те, що відкрили планету за межами Сонячної системи, яка може бути цілком придатною для життя. Українські астрономи називають це відкриття фантастичним, але ще хочуть перевірити дані колег.

Є планета дуже схожа на Землю, заявляють американські вчені. Від нас вона знаходиться на відстані двадцяти світлових років і розташована від своєї зірки, червоного карлика Ґліс, на приблизно такій же відстані як і Земля від Сонця. Це означає, що там ідеальні умови для існування води у рідкому стані, що традиційно підтримує різні життєві форми.

Навіть якщо там є найпростіші бактерії, це кардинально змінить уявлення людства про те, чи ми самі у всесвіті, вважають автори відкриття – астрономи з Каліфорнійського університету в Санта-Круз та Інституту Карнегі у Вашингтоні. Вчені спостерігали за сузір’ям Терезів із оптичного телескопу на американських Гаваях протягом 11 років.

За їхніми даними, потенційно придатна для життя планета втричі більша за Землю, має тверду поверхню і силу тяжіння, спроможну утримувати атмосферу. Ця планета обертається довкола зірки Ґліз протягом 37 днів, але не крутиться довкола свої вісі. Це означає, що на одній частині постійно панує темрява, а на іншій світло. Тому найбільше придатні для життя у тому вигляді, як ми його знаємо, саме зони на межі. Як описує каліфорнійський дослідник Стівен Воґт, там погода цілком придатна для прогулянок у сорочці з коротким рукавом.

Якщо це саме так, то це «епохальне відкриття» – український академік

Директор головної Астрономічної обсерваторії Національної академії України Ярослав Яцків сказав Радіо Свобода, що досі техніка не дозволяла відкривати такі малі за розмірами планети в позасонячних системах.

«Якщо перевірка покаже, що відкриття американських астрономів дійсно підтверджується, а ми завжди довго шукаємо такі підтвердження, тоді це буде епохальне відкриття, це як 50 років тому вихід людини в космос, а це буде вихід у новий біологічний світ», – говорить академік Яцків.

За мірками Всесвіту 20 світлових років це як рукою подати, але за розвитку сучасної техніки людство поки не може скоро наблизитися до потенційно цікавої планети.
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG