Доступність посилання

ТОП новини

Марґарет Тетчер – 85, але її спадщина досі розділяє Британію


Марґарет Тетчер

Лондон – Колишньому британському прем’єр-міністрові Марґарет Тетчер сьогодні виповнюється 85 років. На її честь нинішній прем’єр й однопартієць у Консервативній партії Дейвід Камерон влаштовує прийняття у резиденції керівника уряду, в якій жінка, відома ще як «Залізна Леді», провела 11 років. Проте сьогодні британське суспільство так само поділене в оцінках її спадщини, як це було у 1980-их роках на вершині її могутності.

Сьогодні вже слабка фізично, але морально нескорена перша в історії Британії жінка-прем’єр Марґарет Тетчер знову ввійде у знамениті двері прем’єрської резиденції на лондонській Даунінґ Стріт. Нагодою є її 85-ий день народження – нинішній прем’єр-міністр Дейвід Камерон вирішив організувати тут прийняття для жінки, яку він назвав «найвизначнішим прем’єр-міністром минулого століття у мирний час».

Зустріч Камерона з Тетчер сприймається досить символічно: обидва лідери прийшли до влади із планами, що мають багато спільного. 1979 року Тетчер хотіла скоротити видатки на громадські потреби, щоб знизити прямі податки. 2010 року Камерону треба заощаджувати бюджетні кошти, щоб скоротити величезний дефіцит бюджету. Коли Тетчер почала здійснювати реформи, вона наразилася на безпрецедентні протести, які придушила, продемонструвавши залізну волю. Фахівці вважають, що невдовзі Камерону знадобляться тетчерівські риси характеру, щоб втілити свої задуми.

Прихильники і опоненти Тетчер по-різному оцінюють її політику

Опоненти воліють оминати той факт, що коли Тетчер прийшла до влади, Британія була в економічній кризі. Профспілки мали надзвичайну силу, лейбористи запровадили триденний робочий тиждень, і в країні не вщухали страйки, які часами повністю паралізували життя. Були перебої з постачанням електрики, тижнями не прибиралося сміття на вулиці. На міжнародній арені у розпалі була «холодна війна», і суспільство побоювалося прямого конфлікту із Радянським Союзом.

Тетчер взялася змінювати практично все. Вона діяла жорстко і безкомпромісно як удома, так і на міжнародній арені. Зокрема під час конфлікту з Арґентиною за Фолклендські острови у квітні 1982-го вона виступила з полум’яною промовою у парламенті.

«Мушу сказати Палаті Громад, що Фолклендські острови залишаються британською територією. Жодна агресія або окупація не може змінити цього простого факту. Метою уряду є звільнити острови з-під окупації і повернути їх під британську адміністрацію», – заявила Марґарет Тетчер.

У ділянці економіки Тетчер законодавчо обмежила всевладдя профспілок і цим дала шанс британській промисловості, який згодом призвів до економічного буму, що перетворив країну на одну із провідних світових економік. Жінка-прем’єр також створила умови, що заохочували приватну ініціативу, завдяки чому британці масово засновували власні малі підприємства.

Наприкінці 1980-их Маргарет Тетчер знизила податки, це значно стимулювало розвиток економіки. Однак один із цих податків коштував їй влади. Йдеться про податок на нерухомість, який став однаковим для бідних і для багатих.

Особа Тетчер завжди розділятиме британців. Вона була людиною, що не визнавала компромісів і консенсусу. Для багатьох світових лідерів політика британського прем’єра стала прикладом для наслідування.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG