Доступність посилання

ТОП новини

«Король самозахоплень» за ґратами


Даніял Аметов

Сімферополь – Один з активістів ініціативних груп репатріантів-кримських татар із «самоповернення землі» Даніял Аметов, прозваний пресою «королем самозахоплень», учора був ув’язнений. Він балотується до Верховної Ради Криму і дуже популярний серед репатріантів, які страждають від безземелля. Місцевий суд Центрального району Сімферополя виніс вирок активісту: 4 роки позбавлення волі. Прямо у залі суду Даніял Аметов був взятий під варту. Соратники засудженого вважають рішення не правовим, політичним. Експерти ж прогнозують хвилювання серед кримських татар.

Вирок винесений за статтею 345 Карного кодексу України – навмисне нанесення тілесних пошкоджень співробітнику правоохоронних органів. 18 січня 2007 року на земельній ділянці по вул. Балаклавській в Сімферополі сталися зіткнення між представниками однієї з будівельних фірм, що претендувала на цю землю, і репатріантами, які її самовільно зайняли і звели на ній низку будівель, у тому числі – мечеть.
Мечеть на вул.Балаклавській


Під час розборонення сторін, один із міліціонерів отримав травму. У цьому правоохоронці звинуватили Даніяла Аметова, який був одним з лідерів «ініціативників». Той стверджував, що само оборонявся і травмував «беркутівця» ненавмисно. Наказ про задіяння правоохоронців віддавав тодішній начальник кримської міліції Анатолій Могильов, якого репатріанти звинувачували в татарофобії.

Швидкість, з якою було ухвалене судове рішення, здивувала громадськість, адже до цього перерви між засіданнями сягали 2-3 місяців, а між останніми – лише 5 днів. Представники громадської організації «Авдет» («Повернення»), яку очолює засуджений, заявили, що «прискорення судового процесу за сфальсифікованим звинуваченням стосовно Даніяла Аметова є політичною піар-акцією» і пов’язують це з намаганнями партії влади консолідувати на антитатарських настроях своїх виборців.

Водночас у прокуратурі автономії відкидають будь-які припущення про політичне чи етнічне підґрунтя і вирок називають справедливим.

Ув’язнення «короля» матиме наслідки?

Переговори з керівниками Криму під час конфлікту на вул.Балаклавській 2007 року
Відомий київський експерт з кримських питань, керівник Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос вважає, що ув’язнення Даніяла Аметова не просто вплине на перебіг виборчої кампанії і результати виборів, але й може мати серйозні наслідки для стабільності в Криму. За його словами, виглядає, що влада навмисно розхитує ситуацію в регіоні. Цей вирок насамперед ставить у незручне становище Меджліс, лідери якого завжди засуджували «екстремізм» Аметова, але виступали і проти жорсткості дій влади щодо «ініціативників».

Як вважає Ігор Семиволос, найгіршим наслідком цього судового вердикту може стати те, що більш радикальні групи в кримськотатарському русі можуть витіснити поміркованих діячів, і очолити їх може саме Даніял Аметов. Рано чи пізно він вийде з ув’язнення і може стати «новим лідером» з іншими принципами та орієнтирами, аніж у нинішніх представників Меджлісу.
Беркут


Разом з тим голова Меджлісу Мустафа Джемілєв не прогнозує серйозних заворушень серед кримських татар. Він каже, що ув’язнення Даніяла Аметова сталося з двох причин – через провокаційні дії влади і неузгодження з Меджлісом дій «ініціативників».

Даніял Аметов, якого місцева преса також пов‘язує з релігійними громадами салафітів (фундаменталістська течія в ісламі), в останні роки здобув широку популярність серед співвітчизників як один із лідерів численних груп учасників акцій самовільного захоплення (за версією репатріантів – самоповернення) землі. Раніше він заявляв про аполітичність очолюваного ним руху «ініціативників», однак, незадовго до арешту зареєструвався кандидатом у депутати Верховної Ради Криму від Соціалістичної партії в одному з мажоритарних округів у Джанкойському районі.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG